İç Hemoroid Tedavisi

İç hemoroid anal boşluğun içinde olanlardır. Bu hemoroidler genellikle ağrısızdır ve fark edilmeyebilir. Bununla birlikte, iç hemoroid kötüleşebilir ve ağrılı bir soruna neden olup anüsün dışına çıkabilir. İç hemoroidin küçülmeye başlaması ve onların kötüleşmesini önlemek için yapabileceğiniz İç Hemoroid Tedavisi adımlarını aşağıdan takip edin.

İç Hemoroid Tedavisi – Evde Hemoroid Nasıl Geçer

İç Hemoroid Tedavisi

1. Bir fitil yerleştirin. Harici mendil ve kremler iç hemoroidlere yardımcı olmaz, ancak yardımcı olabilecek bazı fitiller mevcuttur. Önce doktorunuzla görüşün ve ayrıca üreticinin talimatlarına uyduğunuzdan emin olun. Birçok ilaç deposunda hemoroid fitilleri bulabilirsiniz. Bazı mevcut fitiller şunlardır:

 • Calmol: Bu süpozituvar kakao yağı, çinko oksit ve hemoroidin yatıştırılmasına
  ve küçülmesine yardımcı olan bir büzücü maddeyi içerir.
 • Preparat H: Bu süpozituvar, anüs içindeki damarları daraltmaya ve küçültmeye
  yardımcı olan fenilefrini içerir.

 

İç Hemoroid Tedavisi

2. Bir buz paketini uygulayın. Buz paketi, hemoroid ile ilişkili ağrı ve şişmeyi hafifletmeye yardımcı olabilir. Herhangi bir ağrı ve şişmeyi azaltmak için anal bölgenize havlu sarılı bir buz paketini uygulamayı deneyin.

 

İç Hemoroid Tedavisi

3. Bağırsak hareketi sonrası Sitz banyoları. Bir bağırsak hareketi sonrasında bir Sitz banyosu almak, hemoroid ağrı ve rahatsızlıktan kurtulmanıza ve daha da büyümelerini önlemeye yardımcı olabilir. Sitz banyosu yapmak için, birkaç santim ılık su ve yaklaşık bir fincan Epsom tuzu içeren bir tüp doldurun. Daha sonra küvette yaklaşık 20 dakika bekletin. Her bağırsak hareketinden sonra bu tedaviyi tekrarlayın.

 

İç Hemoroid Tedavisi

4. Müshilleri yalnızca gerektiğinde kullanın. Uyarıcı müshillerden kaçının, çünkü bunlar sisteminizde hemoroidi daha da kötüleştirebilir veya kronik ishale neden olabilir. Müshil kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız, docusate gibi yumuşak bir dışkı yumuşatıcısı kullanmayı deneyin.

 

İç Hemoroid Tedavisi

5. Bir magnezyum takviyesi deneyin. Magnezyum sitrat takviyeleri almak bağırsak hareketlerini kolaylaştırır ve hemoroidin kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir. 100 mg ile başlayın ve dozu günde yaklaşık 300 mg’a yükseltin. Düşük bir dozla başlamak ve yavaş yavaş dozajı artırmak önemlidir, çünkü magnezyum ishale neden olabilir.

 • Magnezyum sitrat takviyeleri denemeden önce doktorunuzla konuşun.

 

İç Hemoroid Tedavisi

6. Reçetesiz satılan ağrı kesici alın. İç hemoroid genellikle ağrısızdır, ancak rahatsızlık hissederseniz, hemoroid sonucu oluşan yanmayı azaltmak için bir NSAID (Non Steroidal Antienflamatuar İlaçlar) alın ve bunun sonucunda ağrı azalır (ibuprofen, naproksen).

 • Herhangi bir reçetesiz ilaç almadan önce üreticinin talimatlarını okuyun ve
  uygulayın. Dozu sizin için doğru olduğundan emin değilseniz doktorunuzla
  konuşun.

 

İç Hemoroid Tedavisi

7. Hemoroid düzelmiyorsa doktorunuzu arayın. Üç ya da dört gün içinde hemoroidinizde bir gelişme olduğu fark edilmezse, doktorunuzu arayın. Hemoroidleri küçültmek için bir enjeksiyon tedavisi veya ısı tedavisi gibi hemoroid tedavilerine ihtiyacınız olabilir.

İç Hemoroid Tedavisi – Yeme Alışkanlığını Değiştirme

İç Hemoroid Tedavisi

1. Bolca su için. Dışkılar çok miktarda su içerir, bu nedenle yumuşak dışkı sağlamak için bol su tüketmek önemlidir. Sulu kalmanıza yardımcı olmak için günde en az sekiz bardak su içmeyi deneyin.

 • Ayrıca günlük sıvı alımına ulaşmak için birkaç fincan bitki çayı içebilirsiniz,
  ancak kafeinli içeceklerden kaçınınız. Kafeinin diüretik özellikleri vardır, bu
  nedenle sizi susuz bırakabilir ve kabızlığa neden olabilir.

 

İç Hemoroid Tedavisi

2. Lif alımınızı arttırın. Hemoroid sıklıkla bağırsak hareketi sırasında zorlanmaya bağlıdır. Bağırsak hareketlerini kolaylaştırmak için daha fazla tahıl, meyve, sebze ve baklagil tüketerek diyetinizdeki lifi artırın. Bazı iyi seçenekler şunlardır:

 • Kahverengi pirinç, arpa, bulgurlu buğday, mısır, çavdar, karabuğday ve yulaf ezmesi gibi bütün tahıllar
 • Erik, şeftali, kayısı, üzüm, elma ve armut gibi meyveler
 • İsveç pazısı, ıspanak, kara lahana, marul ve pancar gibi sebzeler
 • Bakliyatlar, örneğin pintol, garbanzos, edamame ve cannellini fasulyesi

 

İç Hemoroid Tedavisi

3. Psyllium husk ya da lif takviyesi alın. Yalnız diyetle yeterince lif elde etmekte sorun yaşıyorsanız, psyllium husk veya lif takviyesi almak isteyebilirsiniz. Psyllium husk, bağırsak hareketlerinizi kolaylaştıracak doğal bir hacim arttırıcı ajandır. Yemeklere psyllium tozu ekleyebilir, bir bardak su içerisinde içebilir veya tablet formunda alabilirsiniz.

 • Kullanım için üreticinin talimatlarını okuduğunuzdan ve izlediğinizden emin
  olun.

 

İç Hemoroid Tedavisi

4. Düzenli egzersiz yapın. Düzenli egzersiz, bağırsaklarınızın hareket etmesini ve kabızlığı önlemenize yardımcı olabilir. Kısa bir yürüyüş yapmak, bağırsak hareketi yapmanıza yardımcı olmak için yeterli olabilir.

İç Hemoroid Tedavisi – Basıncı Azaltma

İç Hemoroid Tedavisi

1. Dürtü hissettiğinde tuvalete gidin. Bağırsak hareketi isteğinizi hissettiğinizde beklemeyin. Elinizden geldiğince çabuk gidin. Tuvalette birkaç dakikadan fazla süre oturmayın. Tuvalette uzun süre oturmak hemoroidleri kötüleştirebilir.

 

İç Hemoroid Tedavisi

2. Her gün düzenli bir banyo saati tutmaya çalışın. Banyoyu kesintisiz kullanmak için düzenli bir zaman ayarlayıp ayarlayamayacağınıza bakın. Her gün aynı saatte bir bağırsak hareketine sahip olmak bağırsak hareketlerini kolaylaştırabilir.

 • Örneğin, her gün saat 08: 30’da ve saat 19: 00’da tekrar gitmeyi
  deneyebilirsiniz.

 

İç Hemoroid Tedavisi

3. Bağırsaklarınızın ve yerçekiminin işini yapmasına izin verin. Zorlanma, hemoroidin temel nedenlerinden biridir, bu nedenle çok zorlandığınızı fark ederseniz kendinizi durdurun. Bağırsağınız hareketsiz görünüyorsa ve gergin olduğunuzu fark ederseniz kalkın ve tekrar denemek için yaklaşık bir saat içinde gelin. Bu arada, biraz su için ve gevşetmeye yardımcı olmak için biraz dolaşın.

 

İç Hemoroid Tedavisi

4. Köpük minder veya bir donut yastığı üzerine oturun. Sert bir yüzeye oturmak hemoroidi tahriş edebilir ve daha da kötüleştirebilir. Bunun yerine, yumuşak bir köpük yastığa ya da donut şeklinde bir yastık üzerine oturmayı deneyin. Bir yastık veya donut yastığı, sert bir yüzeye oturmanın bazı baskı ve rahatsızlıklarının hafifletilmesine yardımcı olabilir.


ÖNEMLİ NOT: Tüm uğraşlara rağmen hemoroidleri giderme de sorunlar yaşıyor, Profesyonel bir çözüm arıyorsanız Üç Adım Yöntemi‘nin uygulanmasını öneriyoruz. Üç Adım Yöntemini denemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir