Hemoroid, anüs etrafında dışarıdan veya içeriden görülebilen büyümüş damarlardır. İç Hemoroid Nedir? Pelvik ve rektal damarlarda artan basınç baskısından kaynaklanır ve kabızlık, dışkıyı geçmek için zorlanma ile ilişkilidir. İç hemoroidi teşhis etmek zor olabilir, ancak fark edebileceğiniz bazı belirtiler vardır.

İç Hemoroid Nedir?

iç hemoroid nedir

1. Bağırsak hareketi sırasında kanamanın farkında olun. Tuvalet kağıdında veya tuvalet kasesinde bir miktar kan görebilirsiniz. Bu iç hemoroidin en yaygın semptomudur.

 • Dışkılarınızdaki kan veya mukus diğer hastalıkların bir belirtisi olabilir. Kolorektal kanser veya anal kanserin yanı sıra hemoroid sinyal verebilir. Bu semptomlarla karşılaşırsanız, doktorunuzla görüşün.

iç hemoroid nedir

2. Bir dışkı geçtikten sonra bile tam bir rektum duygusu varsa dikkat edin. İç hemoroidli birçok insan, bağırsak hareketi tamamlamadıklarını ifade eder. Hemoroid kabarcık damarları, anüs içinde dışkı ile benzerlik göstermesiyle bilinir.

iç hemoroid nedir

3. Bir iç hemoroidin anüsten çıkabileceğini unutmayın. Anüsünüzü
temizlediğinizde çıkıntı yapan bir iç hemoroid hissedebilirsiniz. Anüsden
pembeleşmiş pembe bir cilt kitlesidir. Buna bir prolapsus denir ve rektal içeriğin
sızmasına neden olabilir. Prolapsus varsa, biraz rahatsızlık verebilir, ancak genellikle
ağrılı olarak tanımlanmaz.

 • İç hemoroid ağrılı değildir, çünkü o bölgedeki damarlarda ağrı lifi yoktur.

iç hemoroid nedir

4. Risk altında iseniz, hemoroid olduğundan kuşkulanın. Hemoroid çoğunlukla bağırsak hareketi sırasında gerginlikten kaynaklanırken, obezite, ağır nesneler kaldırma ve hamilelikten de kaynaklanabilir. Hamilelikte hemoroid, bir bebek taşıma ekstra zorlanma ve alt karın damarları üzerinde ekstra basınç nedenidir.

iç hemoroid nedir

5. Evde iç hemoroidi tedavi edebilirsiniz. Çoğu iç hemoroid, diyetinizdeki lif miktarını arttırarak ve daha fazla su içerek evde tedavi edilebilir. Bu, yumuşatır ve dışkıların hacmini arttırır, böylece geçişi kolaylaştırır. Bu aynı zamanda hemoroide neden olabilecek iç basıncı da düşürecektir.

 • Lifi yüksek yiyecekler yiyin veya bir lif takviyesi alın. Elyaf takviyesi almaya karar verirseniz, ambalajdaki talimatları izleyin.
 • Günde 8-10 bardak su tükettiğinizde dışkılarınız yumuşar ve geçişleri kolay olur.

İç Hemoroid Nedir sorusuna cevaplandırarak tedavi yöntemine geçebiliriz.

 

İç Hemoroid Tedavisi

iç hemoroid nedir

1. Belirtiler hızlı bir şekilde gitmezse doktorunuza başvurun. Eğer bir iç hemoroidiniz olduğunu düşünüyorsanız ve bu his birkaç gün sonra lif ve su artışı ile gitmezse, doktorunuzdan randevu almanız gerekir. Doktorunuz iç hemoroid olup olmadığınızı veya başka bir tıbbi sorun olup olmadığını belirleyecektir.

 • Doktorunuzun sorduğu soruların bir listesini hazırlayarak semptomlarınızı yazın ve dışkınızı yumuşatmaya çalışın.
 • Klasik olarak, hemoroid ağrısızdır ve rektumunuzdan sadece parlak kırmızı kandan geçerken onları görebilirsiniz.

iç hemoroid nedir

2. Tıbbi bir muayene alın. Bir doktor, rektal bir muayene ile iç veya dış hemoroid teşhis edebilir. Hemoroidi görmek ve ciddiyetini değerlendirmek için doktorunuz bu muayene sırasında anüsünüze bakmak isteyecektir.

 • Doktorun dijital rektal muayene yaptığından emin olun. Doktor rektumunuzu
  eldivenli, kremlenmiş bir parmakla inceleyecektir.

iç hemoroid nedir

3. Ek testler için hazır olun. Rektal kanama bir hemoroid kaynaklı değilse, doktorunuz büyük olasılıkla sigmoidoskopi veya kolonoskopi denilen daha kapsamlı bir test önermektedir. Bunun nedeni, rektal kanamanın kolon kanseri semptomlarından biri olmasıdır.

 • Steroidoskopi rektuma ve alt kolona bakarken, kolonoskopi kolon ve rektumun tamamına bakar. Her iki sınav için de doktorunuz anüsünüze bir kapsam koymanız gerekir.
 • Ayrıca iç hemoroid teşhisi için anoskopi ve endoskopi de kullanılabilir. Bir anoskopi ile, doktor rektumunuza sadece birkaç inçlik ince ışıklı bir tüp yerleştirir. Bir endoskopiye benzerdir, ancak tüp rektumunuza veya kolona daha da sokulabilir.

iç hemoroid nedir

4. Tıbbi tedavi alın. İç hemoroidin tıbbi tedavileri garip ve rahatsız edici olabilir, ancak genellikle ağrısızdırlar. İç hemoroid için tıbbi tedaviler şunlardır:

 • Ligasyon: Kan akışını kesmek için hemoroid tabanının etrafına bir lastik bant bağlanır.
 • Hemoroid küçültmek için tasarlanmış bir kimyasal çözelti enjeksiyonu.
 • Koterizasyon: Hemoroidi yakar.
 • Hemoroidektomi: Hemoroidin cerrahi olarak çıkarılması.

 


ÖNEMLİ NOT: Tüm uğraşlara rağmen hemoroidleri giderme de sorunlar yaşıyor, Profesyonel bir çözüm arıyorsanız Üç Adım Yöntemi‘nin uygulanmasını öneriyoruz. Üç Adım Yöntemini denemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir