Hemoroite Ne İyi Gelir?

Hemoroid, anal bölgedeki damarlar şiştiğinde veya gerildiğinde ortaya çıkar. İç hemoroid genellikle ağrısızdır hatta kanamalarında dahi ağrısızdır ancak dış hemoroidler tipik olarak ağrılı ve kaşıntılıdır. Neyse ki, şu andan itibaren hemoroidinizi küçültmenin birçok yolu var. Hemoroite Ne İyi Gelir? Nasıl küçüleceğini öğrenmek için aşağıdaki yöntemleri deneyin.

Hemoroite Ne İyi Gelir? 1.Yöntem

Hemoroit

1. Cadı elması ekstraktı kullanın. Bu doğal bitki özütü, hemoroidi küçültmeye ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olan büzücü özelliklere sahiptir. Cadı elması çoğu eczanede bulunur. Cadı elması içeren topikal kremleri de bulabilirsiniz.

 • Bir bağırsak hareketi yaptıktan sonra, bölgeyi yıkayıp kurutun. Daha sonra, pamuk pedini cadı elmasına batırın ve hemoroide uygulayın.
 • Hemoroidin kaşınmasını hissedince, gerektiği kadar cadı elması uygulayın.

 

Hemoroit

2. Reçetesiz satılan hemoroid krem kullanmayı deneyin. Bunlar acıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

 • Bu kremlerdeki ve merhemlerdeki ilaçlar zamanla deride hasara neden olabilir, bu nedenle ambalaj üzerinde önerilen süreden daha uzun süre kullanmayın.

 

Hemoroit

3. Buz paketini deneyin. Birkaç dakika boyunca anal bölgesine havlu ile sarılmış küçük buz paketini yerleştirin. Bu damarların büzülmesine neden olur, böylece ağrı ve şişme azalır. Her seferinde 20 dakikadan fazla buz kullanmayın.

 

Hemoroit

4. Sitz banyosu uygulayın. Bir sitz banyosu, kalçalar için bir ılık su banyosudur. Sitz banyosu bir tuvalet oturağına sığabilir büyüklüktedir. Büyük bir küvete yeterli miktarda ılık su koyun veya normal bir küvet içinde birkaç santim dolacak şekilde ılık su koyup oturun. Uzmanlar her bağırsak hareketinden sonra günde iki ya da üç kez 20 dakikalık bir banyo önerirler. Bu, sfinkter kasının kaşıntı, iritasyon ve spazmlarını hafifletir.

 • Daha sonra anal bölgede hafifçe ovalamaya dikkat edin. Sık sık dokunmayın veya silmeyin; kanama ve iritasyona neden olabilir.
 • Bazı insanlar için sitz banyoya epsom tuzu ilave etmek daha da rahatlatır. Pakette önerilen miktarda ekleyin ve tamamen eriyene kadar tuzu karıştırın.

 

Hemoroite Ne İyi Gelir? 2.Yöntem

Hemoroit

1. Tuvalette zorlamayın. Tuvalette zorlanmamaya çalışın. Bağırsak hareketi sancılanması hemoroidin önde gelen nedenidir. Tuvalette 5 dakikadan fazla süre geçirmeyin.

 • Zorlama işlemine valsalva manevrası denir. Gerilme esnasında, periferik venöz basınçlar artar ve dilate venlerin daha acılaşmasına neden olur.
 • Tuvalete bir hemoroid minderi koymayı deneyin (eczanelerde bulunur). Sert bir zemin yerine bir minderin üzerine oturmak mevcut hemoroidin şişmesini azaltmaya yardımcı olur ve yenilerinin oluşumunu engeller.

 

Hemoroit

2. Kabızlığı önleyin. Her iki günde bir bağırsak hareketi yapıyor olmalısınız. Eğer yapmıyorsanız kabız olabilirsiniz. Kabızlık, hemoroidi küçültmeyi zorlaştırır. Kabızlığı önlemek için, bol su için ve lif alımını en üst düzeye çıkarın.

 • Yeterli miktarda su alımı ile birlikte yüksek bir lif diyeti dışkıları yumuşatmaya yardımcı olur ve onları geçirmeyi kolaylaştırır bu sayede hemoroid ağrısı azalır.
 • Yüksek lifli gıdalar arasında brokoli, fasulye, buğday, yulaf kepeği, tahıl gıdaları ve taze meyveler bulunur.
 • Lif takviyeleri de yardımcı olabilir. Yavaş yavaş başlayabilir ve günde alım gücünüzü 25-30 gram life yükseltebilirsiniz.
 • Sabahları bağırsak hareketi yapabilmeniz için, geceleri magnezyum sütü gibi dışkı yumuşatıcıları kullanın. Dışkı yumuşatma, günlük rutininizi engellemediğine dikkat edin.

 

Hemoroit

3. Bitkisel takviyeler deneyin. Bazı otlar ve takviyelerin hemoroidleri küçültmesine ve onların yok olmasına yardımcı olduğu söylenir. Çalıştıklarına dair bilimsel bir kanıt yok, ancak birçok kişi bu takviyeleri kullanarak yardım buldu:

 • Sağlıklı gıda mağazalarında bulunan trifal kapsülleri kullanın. Bağırsak sağlığına yardımcı otları içerirler.
 • At kestanesini ve kasap süpürgesini kullanın. Bu maddeler bitkisel hemoroid kremlerinde kullanılır ve ayrıca çay şeklinde de satılır.
 • Aloe vera kullanın. Yemeklerden sonra bir çay kaşığı aloe vera yiyin ve aloe vera’ yı hemoroidinize bir soğutma etkisi yapması için sürün.

 

Hemoroite Ne İyi Gelir? 3.Yöntem

Hemoroit

1. Ağrılı hemoroid için tıbbi yardım isteyin. Evde tedaviden sonra orta rektal ağrı bir haftadan fazla sürüyorsa doktorunuzu arayın. Doku anüsten çıkıp şiddetli ağrı içeriyorsa ve evde tedavi 7-10 günden fazla sürüyorsa hemen doktorunuzu aramalısınız.

 • Dış hemoroidinizi incelemek için bir ayna kullanın. Fındıktan büyükse hemen tıbbi yardım isteyin. Hemoroidleriniz daha büyükse, bağırsak hareketlerinizi tıkayacakları ihtimali olduğu için bir doktora görünün.
 • Hemoroid, yaşlılarda genellikle evde yapılan tedavilere karşı daha az tepki gösterir. Yaşlıysanız, tıbbi yardım almak iyi bir fikirdir.

 

Hemoroit

2. Cerrahi dışı tedavi seçeneklerini doktorunuza danışın. Evde tedaviyi denedikten sonra hemoroidler için çeşitli tedavi yöntemleri kullanılarak uzaklaştırılabilir. Aşağıdaki seçenekleri doktorunuzla tartışın ve durumunuz için hangisinin doğru olduğuna karar verin:

 • Lastik Bant Ligasyonu. Hemoroidin etrafına bir bant yerleştirilir ve kan dolaşımını keserek sonunda kaybolmasına neden olur.
 • Enjeksiyon Skleroterapisi: Bu cerrahi olmayan en yaygın hemoroid tedavi yöntemidir. Hemoroidal dokuya bir akışkan enjekte edilerek küçülmesine neden olur.
 • Kızılötesi Fotokoagülasyon: Diğer tedavilere cevap vermeyen hemoroidleri ışınlamak için bir sonda kullanılır.

 

Hemoroit

3. Hemoroidektomiyi düşünün. Hemoroidlerin ve çevredeki kan damarlarının nüksedebileceğinden cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Ameliyattan sonra iyileşme süresi normal olarak sadece birkaç gün alır. Hemoroite ne iyi gelir sorususuna cevap buşmuş olmanız dileği ile.


ÖNEMLİ NOT: Tüm uğraşlara rağmen hemoroidleri giderme de sorunlar yaşıyor, Profesyonel bir çözüm arıyorsanız Üç Adım Yöntemi‘nin uygulanmasını öneriyoruz. Üç Adım Yöntemini denemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir