Hemoroidlerle Nasıl Otururum?

İnsanlar sıklıkla hemoroid hakkında konuşmaktan utanıyorlar (bazen “basur” olarak da adlandırılıyor), ancak yetişkinlerin hemen hemen yarısı eninde sonunda bu hastalığa yakalanıyorlar. Hemoroid, uzun oturma veya tuvalette zorlanma sonrasında, anüs içindeki ve çevresinde bulunan damarlarda toplanmış kan kütlesi oluştuğunda ortaya çıkar. Hemoroid normal olarak tedavi edilebilir ciddi bir sağlık sorunu olmasa bile oturmayı çok rahatsız hale getirebilir. Hemoroid taşıdığınızda daha rahat oturmak istiyorsanız, daha az oturup akıllıca oturmanız ve küçük rahatsızlık hissinizle baş etmeniz gerekir.

 

Hemoroidlerle Nasıl Otururum? 1.Yöntem

Hemoroid Oturma

1. Oturma pozisyonunuzu tuvalette ayarlayın. İnsanlık tarihinin çoğunda, ormanda çömelmiş oradaki bir deliğin üzerine tuvaletini yapan insanlar olmuştur ve bugün dünya çapında bir milyar ya da daha fazla insan bugün bu yöntemi hala kullanmaktadır. Peki Hemoroidlerle Nasıl Otururum? Karnınıza dizlerinizle çömelme, bir bağırsak hareketinin serbest bırakılması için daha iyi bir iç hizalama yaratır (ve süreci hızlandırmaya eğilimlidir) ve bazı uzmanlar bu yöntemin hemoroidin iyileşme olasılığını önemli ölçüde azalttığına inanmaktadır.

 • Eğer çömelme ile hemoroidle başa çıkmaya hazır olduğunuzun ötesinde bir adım ise, tuvalette otururken ayaklarınızı yükseltmeyi deneyin. Ayaklarınızın altına düşük tezgâh veya yığın kitap yerleştirin. Bu, iç hizalamayı iyileştirir ve dışkıları daha hızlı geçirmenize ve hemoroide neden olan basıncın azaltılmasına yardımcı olabilir.

 

hemoroid oturma

2. Otururken yastık kullanın. Hemoroid söz konusu olduğunda oturmak gerçek bir sorundur, bu nedenle en rahat “minderli” sandalyelerde bile çok uzun süre oturmak rektal ağrı ve kaşıntı ile sizi rahatsız edebilir, ancak daha yumuşak bir koltuk tercih edilirse hemoroid ağrısı daha az hissedilebilir.

 • Ayrıca “hemoroid yastıkları” (veya benzeri) olarak çevrimiçi olarak pazarlanan bir ürün yelpazesi bulabilirsiniz. Bunların herhangi birinin bir yastıktan daha fazla yardımcı olacağına dair bir garantisi yoktur ancak iyi hissettirebilir. Birisi ameliyat geçirdiğinde veya anal bölgede bir yaralanma geçirdiğinde kullanılan “Donut” tarzı yastıklar da dikkate alınacak bir başka seçenektir. Onları deneyin ve sizin için en iyi neyin olduğunu görün.

 

hemoroid oturma

3. Anal bölgenizi kuru ve temiz tutun. Hemoroid yaşadıysanız, muhtemelen “yanaklar arasında sıcak” ve “ter” anüsünüzü dayanılmaz derecede kaşındırıp rahatsız edici hale getireceğini bilirsiniz. Ayakta durma veya özellikle sıkıştırma, ısı ve nem tutma giysilerinde oturmak işleri daha da kötüleştirebilir. Bölgeyi temiz ve kuru tutmanın yanı sıra, doğru giyecekleri seçmek, posterior ağrınızı rahatlatmaya yardımcı olabilir.

 • Pamuk gibi nefes alabilen kumaşlardan yapılmış gevşek giysiler (iç çamaşırlar da dahil) seçin.

 

Hemoroidlerle Nasıl Otururum? 2.Yöntem

hemoroid oturtma

1. Tuvalette daha az zaman harcayın. Tuvaletin kullanılması sırasında kırmızı kan görülmesi hemoroid varlığını sık sık ortaya koyar. Tuvalette uzun süre oturmanız, hemoroidin başlıca nedenlerinden biridir, özellikle de orada çok zaman harcarsanız ya da arındırırken gerinirseniz. Tuvalete ne kadar çabuk gidebilir ve bağırsak hareketi yaparsanız o kadar iyi hissederseniz.

 • Tuvalette gereksiz yere oturmayın, örneğin telefonunuzla oynamak ya da bir kitap okumak uzun süre oturmanızın sebeplerindendir.
 • Düzenli kabızlık yüzünden tuvalet rutininiz birkaç dakikadan fazla sürüyorsa, daha fazla su içmek, daha fazla lif içeren gıdalar tüketmek ve lif takviyeleri veya dışkı yumuşatıcıları almak gibi rahatlama yöntemlerini deneyebilirsiniz.
 • Ayrıca, “gitmeniz gerektiğinde” derhal tuvaleti kullanın. “Tuvaletinizi tutmanız” kabızlığa neden olabilir veya kabızlığı şiddetlendirebilir.

 

hemoroid oturma

2. Başka yerlerde uzun süre dayanmayın. Oturmak, anüs içindeki ve çevresindeki damarlar üzerinde artan baskıya neden olur ve bu stres damarları hemoroidin oluştuğu noktalardır. Televizyon izlerken, bir masada çalışırken oturup (oturup ayakta durmanıza izin veren ayarlanabilir bir modele bakın) ve diğer zamanlarda günlük rutin çalışırken ayakta kalmayı deneyin. Sağlığınız ve hemoroid ile mücadeleniz için iyidir.

 • Oturmanız gerektiğinde, kalkmak için mola verin ve her seferinde sık sık dolaşın. Bu, hemoroid oluşturan kan birikimini önlemeye yardımcı olabilir ve mevcut hemoroidin ağrılarından bir kısmını rahatlatabilir.

 

hemoroid oturma

3. Ayaktayken hareket et. Oturmak yerine ayakta olmak sağlığınız için iyidir ve ayakta kalmak yerine egzersiz daha da iyidir. Yürüme, dans etme, bahçe işleri veya diğer ılımlı yoğunluk aktiviteleri vücudunuza pek çok açıdan faydalı olacaktır muhtemelen kabızlığı hafifletmek de buna dahildir.

 • Egzersiz aynı zamanda aşırı kilo vermenize yardımcı olabilir, bu da oturduğunuzda anüsünüzün damar üzerindeki baskıyı azaltır.

 

Hemoroidlerle Nasıl Otururum? 3.Yöntem

hemoroid oturma

1. Kabızlığa karşı harekete geçin. Herkes hemoroid alabilir, ancak düzenli kabız olan insanların hemoroid olma riskleri daha fazladır. Uzun uzantılar için tuvalette oturup sert sıkıştırılmış dışkıları zorlamak bunlar “bir iki yumruk” şeklindedir, hemoroid oluşumunu sağlar ve rahatsızlık verir.

 • Kabızlık ile savaşmanın en kolay yollarından biri daha fazla su içmektir. Kadınların günde 9 bardak (2.2 litre) sıvı tüketmeleri önerilir ve erkeklerin 13 bardak (3 litre) tüketmeleri önerilir.
 • Ayrıca, yemeklerinize daha fazla lif ekleyin. Yulaf gibi daha fazla sebze, meyve ve yüksek lifli tahıl tüketin.
 • Aldığınız herhangi bir ilacın veya takviyenin yan etkilerine bakın. Kabızlığa bazı ilaçlar neden olabilir. Durum böyle ise doktorunuzla ilacınızı kesme veya değiştirme hakkında konuşun.
 • Ayrıca bir lif takviyesi veya dışkı yumuşatıcısı kullanmayı da düşünün. Bununla birlikte, herhangi bir uzun süreli rejimi uygulamadan önce doktorunuza danışın.
 • Kabızlıktan en etkili şekilde kaçınmak için, bunların birleşimini yapmak isteyeceğinizi unutmayın. Artan egzersiz, sıvı ve lif alımı ve sorunlu herhangi bir ilacı bırakma, tek başına yapılan herhangi bir tedaviden daha iyi kabızlığı yok edecektir.

 

hemoroid oturma

2. “Hemoroid bölgesi” ni temiz tutun. Düzenli, nazik temizlik ve kurutma, hemoroidinizin serinletilmesine ve yatıştırılmasına yardımcı olabilir. Örneğin, daha tahriş ve daha az temizleme eğilimi gösteren, standart tuvalet kâğıdı yerine önceden nemlendirilmiş (ancak kokusuz) mendil kullanmayı deneyin.

 • Duş veya tercihen günlük banyo yapın ve alanı su ile hafifçe temizleyin. Bölgeyi kurutun veya en düşük ayarda bir saç kurutma makinesi kullanın.
 • Ayrıca, tuvalet kasesine sığabilen ve yalnızca hedef bölgeyi ıslatacak ve temizlemenizi sağlayan bir havza olan sitz banyosu da kullanabilirsiniz. Temiz, soğuk su kullanın ve günde üç kez (veya gerekirse daha fazla) 10 ile 15 dakika boyunca oturun.

 

hemoroit oturma

3. Topikal tedavileri veya ilaçları deneyin. Herhangi bir eczanede bulunan tedaviler ve ilaçlar yelpazesi, hemoroidin ne kadar yaygın olduğunun net bir göstergesi olmaktadır. Çeşitli seçenekleri deneyin ve neyin rahatlamasını sağladığını görün, ancak doktorunuza danışmadan iki haftadan daha uzun bir süre hemoroid tedavisinde kullanmayın.

 • Hemoroid kremleri veya merhemleri hemoroidal dokuları küçülterek kaşıntı ve rahatsızlığı hafifletir. Cadı elması içeren merhemler veya pedler de kaşınma ve ağrı ile baş etmede etkili olabilir.
 • Daha basit bir seviyede, intergluteal (kaba et arasına) sarılmış bir buz paketi veya soğuk kompres yerleştirmek, ağrı ve iltihaptan geçici rahatlama sağlayabilir.
 • Asetaminofen veya ibuprofen gibi ağrıyı gidermekte olan ilaçlar hemoroid rahatsızlıktan kurtulmak için bir miktar önlem alabilir.

 

basur oturma

4. Doktorunuza danışın. Eğer rektumda kaşınma ve rahatsızlık varsa, anüsün dışından küçük çıkıntılar hissedebilir veya dışkıdan az miktarda kan görürseniz, muhtemelen hemoroid taşırsınız. Bununla birlikte nadir durumlarda, anal fissürlerden iç kanama ve kansere kadar değişen daha ciddi koşullar nedeni olabilir. En akıllı seçim doktorunuzu görmek ve hemoroidinizi doğrulamak, daha sonra tedavi seçeneklerini tartışmaktır.

 • Çoğu hemoroid evde tedavi edilebilirken, bazıları doktorunuz tarafından müdahale gerektirebilir. Tedaviler, “bantlama” hemoroidlerden öylesine uzaklaşır ki, cerrahi olarak çıkartılarak düşerler (hemoroidektomi). Siz ve doktorunuz sizin en iyi tedavi rotanızı belirlediğinizde, hemoroidinizin doğası, rahatsızlığınızın seviyesi ve diğer pek çok faktör etkilenir.

 


ÖNEMLİ NOT: Tüm uğraşlara rağmen hemoroidleri giderme de sorunlar yaşıyor, Profesyonel bir çözüm arıyorsanız Üç Adım Yöntemi‘nin uygulanmasını öneriyoruz. Üç Adım Yöntemini denemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir