Hemoroid Bitkisel Tedavi

Basur ya da hemoroid, dışardan ya da anüsün çevresinde dahili olarak bulunan büyümüş damardır. Pelvik ve rektal damarlarda artan basınç baskısından kaynaklanır ve çoğunlukla kabızlık, ishal ve dışkıyı geçmek için zorlanma ile ilişkilidir. Basur, 50 yaşına kadar nüfusun yarısından fazlasını etkiler. Basur oldukça acı verici olabilir ve günlük hayatınızı zorlaştırabilir veya rahatsız edebilir. Aşağıdaki hemoroid bitkisel tedavi için takip edilmesi gereken adımlar ile doğal olarak basuru iyileştirmenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, 4-7 gün içinde basurdan kurtulma deneyiminiz yoksa, doktorunuza danışmalısınız.

 

Hemoroid Bitkisel Tedavi İçin Takip Edilmesi Gereken 1.Adım

hemoroid bitkisel tedavi

1. Tıbbi müshillerden kaçının. Müshiller alışkanlık yaratabilir ve bağırsakları zayıflatabilir, bu da potansiyel olarak kronik kabızlığa neden olabilir.

 • Bağırsaklarınızı uyarmak istiyorsanız, diyetinizi değiştirmeye çalışın (2. Bölüme bakın) veya müshil özelliklere sahip bitki takviyelerini almaya çalışın (3. Bölüme bakın).

 

hemoroid bitkisel tedavi

2. Bir Sitz banyosu kullanın. Sitz banyolarında anüsü ıslatmak için teknik olarak sadece birkaç santim su bulunur, ancak tam bir banyo isterseniz aynı şeyi gerçekleştirebilirsiniz. Doğal sitz banyosunu tercih ederseniz, küveti birkaç santim suyla doldurabilirsiniz. Herhangi bir eczaneden veya tıbbi malzeme deposunda kolaylıkla bir sitz banyosu satın alabilirsiniz. Bunlar yararlı fakat önemli olmayan sürekli bir su temini sağlar; evde küveti kullanarak aynı etkileri gerçekleştirmek mümkündür. Bu banyolar, anal bölgede daha iyi dolaşım sağlar ve anüs çevresindeki dokuların rahatlaması ve iyileşmesi için izin verir.

 • Küvette birkaç santim su için iki ile üç çorba kaşığı, tam bir küvete ise bir bardak epsom tuzu ekleyin. Suyu ılık tutun. Günde 2-3 defa tekrarlayın.
 • Küvetinizi yaklaşık 6 inç (15 cm) ılık suyla doldurun ve karışıma bir avuç Epsom tuzu ekleyin ve çözünene kadar karıştırın. Dizleriniz on beş dakika bükülü şekilde küvette oturun. Dizleri esnekleştirmek ve ılık su anüsünüzün ağrı ve enflamasyonunu hafifletir.

 

hemoroid bitkisel tedavi

3. Ilık bir kompres deneyin. Temiz, pamuklu bir havlu alın ve ılık (sıcak değil) suya batırın. Kompresi sıkıca basurun üzerine yaklaşık 10 ile 15 dakika uygulayın. Günde dört ile beş kez tekrarlayın.

 

hemoroid bitkisel tedavi

4. Buz kullanın. Buz paketleri basurun şişmesini azaltabilir. Hazır olan buz paketlerini kullanabilir, bir buz torbasına veya bir beze buzları sarabilirsiniz. Hemoroidli bölgeye yerleştirin.

 • Bir seferde sadece beş ile on dakika boyunca buz paketlerini kullanın. Dondurma gibi doğrudan cildinize uygulamayın çünkü cildiniz üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

 

hemoroid bitkisel tedavi

5. Kokusuz mendil kullanın. Aşırı kuruluktan dolayı anal mukozanın enfeksiyon veya kabarcığı gibi, ortaya çıkan komplikasyonları önlediği için hemoroid rahatsızlığı olan herkes için hijyen koruması önemlidir. Bu komplikasyonları önlemek için pamuklu ıslak mendilleri kullanarak her bağırsak hareketinden sonra anal bölgeyi hafifçe silin.

 • Bir Sitz banyosundan sonra ve tuvalet kâğıdı veya sert havlu ile silmekten kaçının. Yumuşak ve nazik temizleme yöntemleri kullanılmalıdır. Bebek mendilleri en etkili ve rahatlatıcı mendillerden biridir.
 • Buna ek olarak parfümlü tuvalet kağıdından veya renkli tuvalet kağıdından kaçının. Hoş kokuyu veya rengini veren kimyasallar, tahrişe neden olabilir.

 

hemoroid bitkisel tedavi

6. Etkilenen bölgeye bir büzücü uygulayın. Acı elması, sıkışmış hemoroidin yatıştırılmasına yardımcı olan ve onları daha az boğan doğal bir antioksidan ve sıkılaştırıcıdır. Pamuklu çubuklarla doğrudan uygulanabilir. Aynı zamanda basurun kaşıntısını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

 • Gereken sıklıkta tekrarlayın. Cadı elması günde en az dört ile beş defa uygulamaya çalışın.
 • Zeytinyağı, cadı elmasına alternatiftir. Zeytinyağı ayrıca, antioksidan bakımından zengin mükemmel bir yağlayıcı olarak bölgenin kuruluğu ile ilgilenir.
 • Ayrıca anal bölgedeki ağrı için ılık ve ıslak çay poşetleri uygulayabilirsiniz. Çay poşetinin çok sıcak olmadığından emin olun. Çay, şişmenin azalmasına yardımcı olan doğal bir büzücü madde içerirken, çay torbasının sıcaklığı ağrıdan kurtarmaya çalışır.

 

hemoroid bitkisel tedavi

7. Ağrı ve kaşıntıyı hafifletici jeller veya losyonları deneyin. Banyo yaptıktan ve tamamen kurumaya bırakıldıktan sonra, hemoroidal ağrı ve rahatsızlığa yardımcı olmak için az miktarda aloe vera jeli veya Preparat H kullanın. Gereken sıklıkta uygulayın.

 • Aloe vera jeli, enfeksiyonu inhibe ettiği ve küçük yaraları iyileştirmeye yardımcı olduğu bileşenleri içerir. Bir aloe bitkisinden düz, geniş bir yaprak alarak veya özünü serbest bırakmak için açık olarak keserek kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, eczaneden tüm doğal %100 aloe vera jelini satın alabilirsiniz.
 • Preparat H kremi her eczanede bulunur. Petrol içeren jöle, mineral yağ, köpekbalığı karaciğeri yağı ve fenilefrin içerir. Fenilefrin bir dekonjestan olarak işlev görür ve hemoroidi küçültmeye yardımcı olur.

 

hemoroid bitkisel tedavi

8. Hemoroid Bitkisel Tedavi aşamasında bazı sebzeleri iyi kullanmak için buzdolabınızda muhafaza edin. Pancar ve havuç suyu özümlemek için ezin. Kalın bir pamuk parçası veya büyük bir gazlı bez parçasını ezdiğiniz suya batırın ve şişmiş damarlara uygulayın. İlk araştırmalar, pancarın yüksek tansiyonu düşürebildiğini ve sıkışmış hemoroidin şişmesini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

hemoroid bitkisel tedavi

9. Hemoroid Bitkisel Tedavi takviyeleri almayı düşünün. Doğal müshil olarak bilinen farklı ot çeşitleri vardır. Bazı iyi seçenekler şunlardır:

 • Senna: Doğal ve yumuşak dışkı yumuşatıcısı. Senna’yı tablet olarak (üretici talimatlarını izleyerek) veya gece çayı olarak alabilirsiniz.
 • Psyllium (psilyum): Doğal bir şişkinliği azaltma ve yumuşatma ajanıdır. Yetişkinler, günde bir kez suda 8 gram veya iki çay kaşığı psyllium (Metamucil gibi) alabilirler. Psilyum suya ilave edilmeli, karıştırılmalı ve derhal tüketilmelidir (karışım hızla yoğunlaşmaktadır). 1/2 çay kaşığıyla başlamak isteyebilir ve dışkı geçerken hâlâ rahatsızlık duyarsanız ertesi gün 1/2 çay kaşığı daha dozu artırın.
 • Keten Tohumları: Tahıllar, salatalar, çorbalar ve pürüzlendiriciler gibi gıdalara tok haline getirici bir madde ekleyin. Her gün iki ile üç ölçek keten tohumu eklemek dışkının geçişini kolaylaştırabilir.

 

hemoroid bitkisel tedavi

10. Doğal rahatlatıcı ilaçlarını keşfedin. Mutfağınızda, Hemoroid Bitkisel Tedavi konusunda yardımcı olabileceğini bilmediğiniz birkaç ürün olabilir. İşte bazı fikirler:

 • Acı kabuklu yapraklar, ezildiğinde basurun sebep olduğu acıyı hafifletmek için lokal olarak uygulanabilir.
 • Yemek sodası şişmiş damarlara bir toz veya macun gibi uygulanabilir (bir çorba kaşığı kabartma tozu kullanın ve su ile karıştırın). Yapıştırılan alanı kurutup durumu kötüleştirebileceğinden yalnızca 15 dakika açık bırakın.
 • Banyan ağacının lateksinin veya meyvesinin yaklaşık 5 milimetresi, bir bardak süte eklendiğinde ve günde bir kez (özellikle sabahları) tüketildiğinde basur hastaları için yararlıdır.
 • Zencefil ve bal karışımı kaynatılır ve ardından tatlı kireç ve nane yapraklarıyla doldurulur ve vücudu detokslayıp sistemi soğutmaya yardımcı olur. Basure iyi bir kan tedarik edecektir.
 • İki çay kaşığı bal ile kaynatılmış üç çay kaşığı biber ve iki çay kaşığı rezene 500 milimetre su ile gün boyunca tüketildiğinde mükemmel bir etki yapar.

 

hemoroid bitkisel tedavi

11. Uçucu yağlar kullanın. Bir karışım yapmak için, seçtiğiniz uçucu yağın iki ile dört damlasını, hint veya badem yağı gibi 2 ons (59.1 ml) baz yağ ekleyin. İyi karıştırın ve doğrudan dış basure uygulayın. Karışımınızda bir, iki ya da üç yağ kullanabilirsiniz.

 • Lavanta yağı, ağrı ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Selvi yaprağı yağı, dokuları iyileştirmek için kullanılır.
 • Çay yaprağı yağı antiseptik ve anti-inflamatuar bir yağ olarak kullanılır.
 • Avokado yağı baz olarak kullanılabilir veya diğer yağlara ilave edilebilir. Nemlendirir ve iyileşmeyi hızlandırır.

 

Hemoroid Bitkisel Tedavi İçin Takip Edilmesi Gereken 2.Adım

hemoroid bitkisel tedavi

1. Daha fazla lif tüketin. Dışkıyı yumuşatarak zor ya da zorlayan bağırsak hareketini önleme ve kaşımaktan kurtulmanın önemli bir yöntemidir. Bu bağlamda lif çok önemlidir. Su, dışkıda tutulmaya yardımcı olur, dışkının rektumdan ve anüsten daha kolay geçip hemoroid durumunda daha az ağrı geçirecek şekilde toplar. İyi lif kaynakları şunları içerir:

 • Kahverengi pirinç, arpa, mısır, çavdar, bulgur unu, kaşa ve yulaf ezmesi dahil olmak üzere bütün tahıllar.
 • Meyveler, özellikle kirazlar, yaban mersini, erik, kuru erik, kayısı, ahududu ve çilek.
 • Sebzeler, örneğin isveç pazısı, ıspanak, marul, pancar ve yeşil yapraklı sebzeler.
 • Fasulye ve baklagiller. Not: Fasulye ve baklagiller bağırsak gazını artırabilir.

 

hemoroid bitkisel tedavi

2. Daha fazla su için. Yeterli bir su tüketimi yeterince vurgulanmaz. Günde en az sekiz ile 10 bardak su tüketilmesi önerilir. Yeterli su alımı, bağırsak hareketini yumuşak tutmaya yardımcı olur ve alanı iyi sulandırır ve yağlandırır. Suyun, cildiniz, saçlarınız, tırnaklarınız ve organlarınız için de iyi olduğunu belirtmek gerekir.

 

hemoroid bitkisel tedavi

3. Daha fazla C vitamini tüketin. C vitamini, yumuşak, prolapsus veya kanama yapmasını önleyerek damarları sindirebilir ve küçültür. C vitamini antosiyaninler ile birlikte damarlarınızı güçlü tutmaya yardımcı olur ve anüs içinde yırtılma veya yıpranmaya karşı koruma sağlayabilir.

 • Narenciye ve diğer meyveler genellikle damarları güçlendirmeye yardımcı olan biyo flavonoidler içerir. Flavonoidlerden zengin olan meyveler limon, misket limon, elma ve domateslerdir. Antosiyanin bakımından zengin gıdalar arasında soğan, kırmızı lahana, havuç, çilek, üzüm ve kiraz gibi meyvelerde bulunur.
 • Anti-inflamatuvar özelliklerine, C vitamini ve flavonoid bakımından zengin olduğundan, çileklerin tüm çeşitleri dışkı için sorunsuz geçiş sağlar. Ayrıca antioksidanların mükemmel kaynaklarındandır.

 

hemoroid bitkisel tedavi

4. Daha fazla sebze suları içmeyi deneyin. Pancar suyunun kan basıncını yaklaşık %2 düşürdüğünü ve hemoroid şişmesini azaltmada yararlı olduğu görülmüştür. Her hafta bir bardak tüketmeyi deneyebilir veya her ay bir öğünde haşlanmış pancar tüketip fark edip etmediğini görebilirsiniz.

 • Alternatif olarak turp suyu, vücudun toksinlerini boşaltmanın yanı sıra taburenin ağrı ve rahatsızlık vermeden geçmesini sağlayan en iyi seçeneklerden biridir. ¼ su bardağı turp suyu günde bir kez yetecek kadar tüketildiğinde, tüketilen miktara dikkat etmeniz gerekir. Turp yaprakları küçük bir meyve suyuna da eklenebilir veya kendisi de yenilebilir.

 

hemoroid bitkisel tedavi

5. Kaçınılması gereken gıdaları bilin. Basur, bazı gıdalar tarafından kolayca şiddetlendirilebilir. Örneğin, basurun rahatsızlığını ve kanamasını büyük ölçüde artırabileceğinden, Hemoroid Bitkisel Tedavi için baharatlar ve biberler içeren acı yiyecekler önerilmez.

 • İşlenmiş gıdalar, konserve yiyecekler ve koruyucu maddeler içeren gıdalardan da kaçınılmalıdır çünkü lif açısından çok düşüktür ve genellikle basurun durumunu artırabilecek kimyasal katkılar içerir.
 • Et, hızlı yiyecek ve kızartılmış yağlı yiyecekler, zayıf lif, yüksek yağ içerdiği ve kimyasal katkı maddeleri nedeniyle basurun belirtilerini yoğunlaştırabilir.

 

Hemoroid Bitkisel Tedavi İçin Takip Edilmesi Gereken 3.Adım

hemoroid bitkisel tedavi

1. Zorlanmayın. Zorlama, hemoroidin temel nedenlerinden biridir. Yerçekiminin yardım etmesine ve bağırsakların işi yapmasına izin verin. Hiçbir şey olmazsa bir saat kadar erteleyin, ama en önemlisi, zorlanmayın!

 

hemoroid bitkisel tedavi

2. Bağırsak hareketlerinizin rutinini düzeltmeye çalışın. Banyoyu kesintisiz kullanmak için düzenli bir zaman ayarlayıp ayarlayamayacağınıza bakın. Düzenli bağırsak hareketleri her gün aynı saatte bağırsak hareketlerini kolaylaştırma eğilimindedir. Dahası, düzenli bağırsak hareketi yapmak genel sağlık durumunun iyi bir öngörücüsüdür.

 • Bağırsak hareketi isteğinizi hissettiğinizde beklemeyin. Mümkün olduğu kadar çabuk başlayın, ancak oturmanız hemoroid riski ile ilişkili olduğu için çok uzun süre beklemeyin.
 • Bağırsak hareketinden sonra kendinizi temizlemek için bebek mendilleri kullanabilirsiniz.

 

hemoroid bitkisel tedavi

3. Pamuklu iç çamaşırı giyin. Basur ya da hemoroidden muzdarip olmanız durumunda %100 pamuklu iç çamaşırı kullanmanız gerekir. Pamuk cilde karşı çok hassastır. Bu, polyester veya ipek gibi diğer malzemelerden gelen tahrişi en aza indirecektir. Pamuk basurde kaşıntıyı önler.

 • Basurden çevreleyen dokuyu tahriş edebileceğinden tanga giymekten kaçının.

 

hemoroid bitkisel tedavi

4. Egzersiz yapın. Egzersiz, aerobik, dayanıklılık, kardiyovasküler veya sadece yürüme olabilir. Buradaki düşünce, vücut hareketinin bağırsaklarınızı esas olarak masaj yaparak hareket ettirmelerine yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, vücudunuz hareket ederken, iç organlarınız da hareket eder ve masaj yapılır. Bu basurun geçmesine yardımcı olabilir ve bağırsakların genel olarak düzenli olmasına yardımcı olabilir.

 • Sıkışmış anal damarlardan başka hiçbir şey olmayan basurda sağlıklı bir dolaşımın sürdürülmesi şarttır. Kan temini azalırsa, gangrenöz hale ve bir acil duruma gelebilirler.

 

hemoroid bitkisel tedavi

5. Uzun süre oturmaktan kaçının. Uzun süre oturulmaması, hemoroide yakalanmış insanlar için faydalı olabilir. Oturma gerçekten aşırı abdominal basınç oluşturabilir ve hemoroidi ağırlaştırabilir. Bir masa başında işiniz varsa, her saat kalkın ve kısa bir yürüyüş yapın.

 • Biraz oturmanız gerekiyorsa oturmak için bir köpük minder veya bir donut yastığı (bir koksişon minder) bulun. Bu, baskının hafiflemesine yardımcı olabilir.

 

hemoroid bitkisel tedavi

6. Alkolü kesin. Alkol, sizi susuz bırakacağından ve dışkılarınızın zorlaşmasına neden olduğundan, kesmeniz gereken ilk şeylerden biridir. Alkol kullanımı basuru olumsuz etkileyebilir ve sadece iyileşme şansını engellemekle kalmaz aynı zamanda kanamayı da artırabilir. Uzun süreli alkol kullanımının portal hipertansiyona (karaciğerin şişmesi) ve hemoroide yol açtığı kanıtlanmıştır.

 • Kendinizi günde bir ile iki bardak içkiyle sınırlamaya çalışın. Bu önerilen miktardır, ancak halihazırda basurle mücadele ediyorsanız, bundan daha az içmelisiniz.

ÖNEMLİ NOT: Tüm uğraşlara rağmen hemoroidleri giderme de sorunlar yaşıyor, Profesyonel bir çözüm arıyorsanız Üç Adım Yöntemi‘nin uygulanmasını öneriyoruz. Üç Adım Yöntemini denemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir