Hamilelikte Basur Tedavisi

Hamilelik sırasında hemoroid riskiniz daha fazla olabilir, ancak bebeğin doğumundan sonra ortaya çıkması da muhtemeldir. Hemoroid, anüs çevresindeki genişleyen damarlar, basınç artışı ve zorlanma nedeniyle oluşur. Doğum sırasında baskı nedeniyle gebelikten sonra hemoroid olabilirsiniz. Neyse ki, Hamilelikte Basur Tedavisi içerisinde  hemoroid ağrılarını gidermek için yapabileceğiniz çok şey var.

1. Hamilelikte Basur Tedavisi – Hamilelikte Basur Nasıl Geçer?

Hamilelikte Basur Tedavisi

1. Ilık banyolar yapın. Tam ılık bir banyo küvetine 1 su bardağı epsom tuzu ilave edin. Bir küvette yalnızca birkaç santim su varsa 2 ile 3 çorba kaşığı ekleyin. Suyun fazla sıcak olmadığından ve hemoroidinize daha acı vermemesinden emin olun. Günde birkaç kez 10-15 dakika boyunca banyoda hemoroidlerinizi bekletin.

 • Ayrıca, yalnızca tabanınızı ıslatabilmeniz için tuvalete koyduğunuz küçük bir küvet olan bir sitz banyosu da kullanabilirsiniz.
 • Bu, başkası bebeğinizle ilgilenirken sizin rahatlamanız için iyi bir şans olabilir veya bebeği emzirirken kullanabilirsiniz.

 

Hamilelikte Basur Tedavisi

2. Ilık bir kompres uygulayın. Temiz, pamuklu bir bez alın ve ılık (sıcak değil) suya batırın. İsterseniz, bezi ıslatmadan önce suya birkaç yemek kaşığı epsom tuzu koyabilirsiniz. Kompresi günde 3 kez yaklaşık 10 ile 15 dakika boyunca hemoroide doğrudan uygulayın.

 • Ayrıca şişmeleri azaltmak için buz paketleri kullanmayı deneyebilirsiniz, ancak bunları yalnızca 5-10 dakika boyunca kullanın ve paketi doğrudan cildinize uygulamayın. Bu, doku hasarına neden olabilir.
 • Soğuk paketlerle ılık bir kompresi değiştirmeyi deneyin.

 

Hamilelikte Basur Tedavisi

3. Ağrı ve kaşıntıyı hafifletici jeller veya losyonlar kullanın. Aloe vera jel veya fenilefrin içeren bir merhem uygulayın. Fenilefrin, hemoroid küçültmeye yardımcı olabilecek bir dekonjestan olarak işlev görür. Aloe vera jelin küçük yaralarda enfeksiyonu önleme ve iyileşmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Hemoroid kremi eczaneden de satın alabilirsiniz.

 • Bunların hemoroid etrafındaki hassas dokulara zarar verebileceğinden steroid kremleri uygulamaktan kaçının.

 

Hamilelikte Basur Tedavisi

4. Hemoroidleri bir sıkıştırıcı ile küçültün. Bir pamuklu bez alın ve cadı elmasına batırın. Pedi birkaç dakika boyunca hemoroide uygulayın. Bunu, özellikle ağrılı bağırsak hareketlerinden sonra, günde en az 4 veya 5 kez tekrarlayın.

 • Büyücü elması bir büzücü gibi davranır ve şişmeyi azaltabilir.

 

Hamilelikte Basur Tedavisi

5. Kendinizi temizlerken nazik davranın. Tuvaletten sonra kendinizi temizlemek için tuvalet kağıdından kaçının. Bunun yerine, bir püskürtmeli şişeye ılık su doldurun ve alana sıkın. Yeri yumuşak bir bezle hafifçe ovalayın. Alanı daha da rahatsız edebilecek bez veya mendilleri kullanmaktan kaçının.

 • Hastaneden bir püskürmeli şişe alabilirsiniz veya bir eczaneden satın alabilirsiniz.

 

2. Hamilelikte Basur Tedavisi – Hamilelikte Basur Önleme?

Hamilelikte Basur Tedavisi

1. Diyetinizdeki lifi arttırın. Hemoroid sırasında zorlanma ve baskıyı önlemeniz önemlidir. Lif, suyun dışkıda kalmasına yardımcı olur ve suyun toplanmasını kolaylaştırır. Günde 21 ile 25 gram lif yemeyi deneyin. İyi lif kaynaklar şunlardır:

 • Kepekli Tahıllar: Kahverengi pirinç, arpa, mısır, çavdar, bulgur, buğday ve yulaf ezmesi
 • Meyveler (özellikle kabuklarıyla birlikte yenilenler): Elma, ahududu, armut vb.
 • Sebzeler: İsviçreli pazısı, kara lahana, hardal bitkisi, ıspanak, marul, pancar, yeşil yapraklı sebzeler
 • Fasulye ve baklagiller (bağırsak gazına neden olabilir)

 

Hamilelikte Basur Tedavisi

2. Bolca su için. Tıp Enstitüsü, günde 8-10 su bardağı su içmenizi önerir. Bu, vücudunuzun normal şekilde işlev görmesine yardımcı olur aynı zamanda hemoroidinize yardımcı olabilir. Özel olarak su, dışkılarınızın yumuşamalarını kolaylaştırır.

 • İçme suyundan bıkarsanız, alkol ve kafein dışındaki içecekleri tüketebilirsiniz.

 

Hamilelikte Basur Tedavisi

3. Müshil kullanmayı düşünün. Hemoroidle tuvalet yapmayı kolaylaştırabilen birkaç müshil türü vardır. Müshiller genellikle dışkı kütlesini veya ağırlığını arttırmak için lif içerirler. Dışkı yumuşak ve kolay geçmesini sağlayan dışkı yumuşatıcıları da kullanabilirsiniz. Yağ içeren müshiller, bağırsakların ve rektumun duvarlarını yağlayabilir ve bu da dışkıyı daha kolay geçirebilir. Ne
seçerseniz seçin, müshilleri yalnızca haftada bir veya iki kez kullanın.

 • Müshil kullanmadan önce bir doktorla konuşun. Bazı maddeler bebeğe geçebilir ve ishale neden olabilir.
 • Senna veya psyllium gibi doğal bir yumuşatıcı deneyebilirsiniz. Senna, kabızlığı hafifletmek için yüzyıllardır kullanılan uyarıcı bir müshildir. Senna’yı tablet olarak (üreticinin talimatlarını takip edin) veya gece çayı olarak alabilirsin. Veya doğal bir hacim arttırıcı madde olan psyllium lifini deneyebilirsiniz.
 • Magnezyum sütü ve mineral yağ da doğal dışkı yumuşatıcılardır.

 

Hamilelikte Basur Tedavisi

4. Uyarıcı müshilleri kullanmaktan kaçının. Bunlar bağırsaklardan dışkının geçmesine yardım eder, ancak bunlar diğer laksatiflere göre alışkanlık yaratma eğilimindedirler. Uyuşturucu müshilleri kullanıyorsanız, en ağır olan ve dehidrasyona neden olabileceklerinden sakının, bunları yalnızca bir veya iki kez kullanmaya çalışın.

 • Uyarıcı müshilleri kullanmak yerine dışkılarınızı iyileştirmek için diyetinizdeki lifi arttırmaya çalışın.

 

Hamilelikte Basur Tedavisi

5. Egzersiz yapın. Bağırsaklarınızı hareket ettirmek için vücudunuzu hareket ettirin. Bu aslında onlara masaj yapar. Her türlü egzersiz yapabilirsiniz: aerobik, dayanıklılık, kardiyovasküler veya sadece yürüme. Vücudunuz hareket ettikçe iç organlar da hareket eder ve masaj yapılır.

 • Günde 20-30 dakika egzersiz yapmayı alışkanlık edin.

 

Hamilelikte Basur Tedavisi

6. Banyo molaları programlayın. Banyoyu kesintisiz kullanmak için düzenli süreler düzenleyerek bağırsak hareketlerini kolaylaştırabilirsiniz. Ancak, bağırsak hareketi isteğinizi hissederseniz, beklemeyin. Mümkün olduğu kadar çabuk gidin, ancak çok uzun süredir beklemek için oturmayın. Oturma, hemoroid riskini artırır.

 • Hemoroidin ana nedenlerinden biri olan zorlanmayı önleyin. Yerçekiminin yardım etmesine izin verin ve bağırsaklarınızın işi yapmasına izin verin. Hiçbir şey olmazsa, 30 dakika kadar bekleyin ve tekrar deneyin.

 

3. Hamilelikte Basur Tedavisi – Hamilelikte Basur Nasıl Olur?

Hamilelikte Basur Tedavisi

1. Hamilelikten sonra hemoroid için hazır olun. Vücudunuz gebelik sırasında ve hemen sonrasında çok fazla değişikliğe uğrar. Bu fiziksel, zihinsel ve duygusal değişikliklerden herhangi biri gerginliğe neden olabilir. Vücudunuz ağırlaşan ve büyüyen bir fetüs taşımaktan kurtulur ve sindirim sistemi gebeliğin fiziksel değişimlerinden kurtulduğu için bunlar, hemoroidi ağırlaştıran kabızlık olasılığını artırabilir.

 • Hamilelikten ve doğumdan sonraki hemoroid, sıklıkla doğum sırasında
  itilmelerden kaynaklanır.

 

Hamilelikte Basur Tedavisi

2. Dış hemoroidleri tanıyın. Bir bağırsak hareketi sonrasında tuvalet kağıdında veya tuvalette kan görebilirsiniz. Bu en yaygın semptomdur. Hemoroid kaşındırıcı ve ağrılı olabilir. Kendinizi temizlerken dış hemoroidlerinizi hissedebilirsiniz. Anal açıklığı etrafında bir şişme olacaktır. Genelde iç hemoroidi hissetmezsiniz, ancak anal açıklıktan dışarı fırlayabildikleri için dış hemoroidi hissedebilirsiniz.

 • Hemoroidiniz fındığın boyutundan büyükse tıbbi yardım isteyiniz, çünkü bu durum daha ciddi bir duruma işaret edebilir.
 • Bir doktor, rektal bir muayene ile iç veya dış hemoroid teşhis edebilir. Rektal kanama bir hemoroid kaynaklı değilse, doktorunuz muhtemelen sigmoidoskopi veya kolonoskopi denilen daha kapsamlı bir test önerecektir çünkü kolon kanseri belirtilerinden biri rektal kanamadır.

 

Hamilelikte Basur Tedavisi

3. Dış hemoroidlerinizi görmeye çalışın. Sırtınızı dönerek uzun bir boy aynasında veya banyo aynasına bakacak şekilde durun. Kafanızı aynaya bakacak şekilde çevirirken biraz eğin. Herhangi bir topaklar olup olmadığını veya şişmiş bir kütle olup olmadığını görmek için anüsünüze yakından bakın. Bunlar hemoroid olabilir.

 • Alternatif olarak, bacaklarınızı açık tutarak oturabilir ve hemoroid aramak için ışıklı bir ayna kullanabilirsiniz.
 • Topaklar veya kütle cilt tonu ile aynı renkte olabilir veya daha koyu kırmızı görülebilir.

 

Hamilelikte Basur Tedavisi

4. Tıbbi yardıma ne zaman başvurulacağınızı bilin. Evde tedavi yöntemleri işe yaramazsa doktorunuza baş vurun. Bazen iç hemoroidler için ama daha çok dış hemoroidler için tıbbi müdahaleye ihtiyacınız olabilir. En yaygın tıbbi tedaviler şunlardır:

 • Ligasyon: Kan akışını kesmek için hemoroid tabanının etrafına bir lastik bant bağlama
 • Bir kimyasal çözelti enjeksiyonu: Hemoroidi küçültmek
 • Koterizasyon: Hemoroidi yakmak
 • Hemoroidektomi: Hemoroidin cerrahi olarak çıkarılması

 


ÖNEMLİ NOT: Tüm uğraşlara rağmen hemoroidleri giderme de sorunlar yaşıyor, Profesyonel bir çözüm arıyorsanız Üç Adım Yöntemi‘nin uygulanmasını öneriyoruz. Üç Adım Yöntemini denemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir