Basurun Bitkisel Tedavisi

Hemoroid veya “basur”; gebelik, yetersiz beslenme, bağırsak hareketleri sırasında aşırı zorlanma veya kabızlık tekrar edilerek ortaya çıkabilir. Hemoroid esas olarak vücudunuzun bu kısmındaki baskı nedeniyle rektumunuzda veya anüste oluşan varis şeklindeki damarlardır. Sık sık şişerler, kanarlar ve tahriş olurlar, bu da rahatsızlık verebilir ve yönetilmesi zor olabilir. Hemoroid genellikle ciddi bir durum değildir, ancak kan tinerleri ve karaciğer sirozu olan insanlar, uzun süreli ve önemli kanamalar yaşayabilir. Basurun Bitkisel Tedavisi Mümkün mü? Neyse ki hemoroidden kurtulmak ve geri dönmelerini önlemek için birçok farklı yöntem vardır.

1.Basurun Bitkisel Tedavisi Mümkün mü? Evde Hemoroid Tedavisi

Basurun Bitkisel Tedavisi

1. Sitz banyosu yapın. Sitz banyosu, kalçaları ılık suya batırdığınız bir tekniktir. Sitz banyosunun nemli ısısı, hemoroidi yatıştırmaya yardımcı olur ve ağrılı kaşınan bazı duyuların rahatlatmasına yardımcı olur.

 • Derin olmayan bir banyoya veya tuvalet oturağı üzerine oturan özel bir cihaz kullanabilirsiniz.
 • Hızlı ve etkili bir rahatlama için anal bölgesini ılık suda günde iki ya da üç kez 10 ile 15 dakika bekleyin.

 

Basurun Bitkisel Tedavisi

2. Islak mendil kullanın. Hemoroidi yaşıyorsanız, kuru tuvalet kâğıdı; şişmiş, iltihaplı damarları çizebilir ve yırtabilir. Bunun yerine tuvalet kâğıdı yerine, kokusuz bebek mendilleri veya yıkanabilir mendiller kullanın.

 • Parfüm ya da alkol içermeyen mendil kullandığınızdan emin olun, bunlar hemoroidi tahriş edebilir.

 

Basurun Bitkisel Tedavisi

3. Topikal ilaçlar uygulayın. Hemoroidleri tedavi etmek için kremler, merhemler, ilaçlı mendiller ve fitiller dahil olmak üzere tasarlanmış reçetesiz satılan topikal ilaçlar vardır.

 • Çoğu topikal ilaçlar, hemoroid ile ilişkili ağrı ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olan cadı elması veya hidrokortizon içerir.
 • Diğer topikal ilaçlar steroidler, anestezik, sıkılaştırıcılar ve antiseptikler içerir.
 • Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece reçetesiz satılan topikalleri bir haftadan fazla kullanmayın.

 

Basurun Bitkisel Tedavisi

4. Reçetesiz satılan ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz. Hemoroidli birçok kişi özellikle bağırsak hareketleri sırasında ağrı çeker. Hemoroid yüzünden ağrı yaşıyorsanız, topikal tedavilerle birlikte, asetaminofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesici alabilirsiniz.

 • Kanınızın pıhtılaşması engelenmemesi için hemoroid ya da GI kanaması yaşıyorsanız steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar (ibuprofen) ve aspirin kullanmaktan kaçının. Buna ek olarak, çocuklara veya gençlere aspirin vermeyin. Aspirin, Reye (veya Reye’s) sendromu adı verilen ergen ve çocuklarda nadir olsa da ciddi bir durum yaratabilir. Reye sendromu karaciğer ve beyinde şişmeye neden olur ve ölümcül olabilir.

 

Basurun Bitkisel Tedavisi

5. Soğuk kompres uygulayın. Şişmiş hemoroidde iltihaplı damarlara buz paketi veya soğuk kompres, hemoroid bölgesine kan akışını yavaşlatarak inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Bir buz torbasını veya soğuk kompresyonu plastik bir sandviç torbasıyla kaplayın, hızlı rahatlama için anüse uygulayın.

 • Bir seferde 20 dakikadan fazla buz paketi veya soğuk kompres kullanmayın. Gerekirse uygulamadan önce buz paketini en az 10 dakika boyunca çıkarıp bekletin.

 

Basurun Bitkisel Tedavisi

6. İyi hijyen uygulayın. Hemoroid bakımı için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de anal bölgesini temiz tutmaktır. Günlük banyo veya duş yapın ve nazik bir sıcak su akışı ile anüs içindeki ve çevresinde bulunan cildi temizleyin. Bunu sabunla veya sabunsuz yapabilirsiniz, ancak sabun hemoroidleri tahriş edebilir.

 

2.Basurun Bitkisel Tedavisi Mümkün mü? Evde Hemoroidi Önleme

Basurun Bitkisel Tedavisi

1. Bağırsak hareketi sırasında zorlanmaktan kaçının. Hemoroidin en yaygın nedenlerinden biri tuvalete giderken aşırı gerginliktir. Buna kabızlık veya irritabl bağırsak sendromu ve crohn hastalığı gibi sindirim bozukluklarıyla ilişkili kronik hastalıklar neden olabilir. Okuma veya akıllı telefonda oynama gibi dikkat dağıtıcı durumlar nedeniyle tuvalette uzun süre kalmanızın da sebebi olabilir.

 • Tuvalette gerektiğinden fazla uzun süre oturmayın.
 • Tuvalette otururken ayağınızı biraz kaldırmayı deneyin. Bu, daha yorucu bağırsak hareketini kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.
 • Kabızlık birçok reçetesiz satılan ilaçların bir yan etkisidir, bu nedenle kabızlığa neden olma ihtimali daha düşük bir ilaç kullanmanız için doktorunuzdan destek alın.

 

Basurun Bitkisel Tedavisi

2. Bağırsak dürtüsü oluştuğunda beklemeyin. Hemoroide yatkınsanız, tuvalet ihtiyacı hissettiğinizde hemen kullanmanız önemlidir. Bağırsak hareketi yapmaktan veya “daha uygun” bir süreyi beklemek, kabızlığa ve ağrılı bağırsak hareketlerine neden olabilir ki bu hemoroidlere neden olabilir veya var olanları kötüleştirebilir.

 

Basurun Bitkisel Tedavisi

3. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin. Sık sık hemoroid yaşıyorsanız, yemek alışkanlıklarınızı değiştirmek, gelecekte hemoroid tekrarlamasını önlemenize yardımcı olabilir. Doğru gıdaları yemek ve zararlı yiyecek / içeceklerden kaçınmak, bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur ve kabızlık olasılığını azaltır.

 • Diyetinize lif ekleyin. İyi lif kaynakları arasında meyve, sebze, kepekli makarna ve ekmek, tam tahıllı pirinç, tohumlar, fındıklar ve yulaf bulunur.
 • Bir lif takviyesi deneyin. Lif ek kaynaklar arasında psyllium husk (karnıyarık otu), buğday dekstrini ve metil selüloz bulunur. Günlük takviyeleri almak, her gün 20-30 gram lif elde etmenize yardımcı olabilir.
 • Susuz kalmayın. Her gün yeterli miktarda su içmeniz bağırsak hareketlerinizi düzenler ve kabızlık olasılığını azaltır. Her gün sekiz ile on bardak su içmeyi hedefleyin.
 • Kafein ve alkol bağırsak hareketlerini etkileyebileceğinden kullanmaktan kaçının.
 • Bir dışkı yumuşatıcısı deneyin. Elmalı sos veya yoğurt gibi yumuşak bir yemeğe bir çorba kaşığı (14.79 ml) mineral yağ ilave ederek basit bir dışkı yumuşatıcısı yapabilirsiniz. Dışkı yumuşatıcıyı yemekler ile birlikte yiyin, ancak bu tarifi uzun süre tüketmeyin.

 

Basurun Bitkisel Tedavisi

4. Egzersiz yapın ve kilo verin. Fazla kilo damarınıza baskı uyguladığı için hemoroidi önemli ölçüde artırır. Fiziksel aktivite de kabızlık olma ihtimalini azaltabilir.

Basurun Bitkisel Tedavisi Mümkün mü?

Basurun Bitkisel Tedavisi

5. Basurun Bitkisel Tedavisi için alternatif tıbbı deneyin. Tıbbi tedaviler en etkili yöntem olsa da bazı bitki ve vitamin takviyeleri rahatlamaya yardımcı olabilir. Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan herhangi bir takviyeyi veya alternatif ilaç denemeyin. Aldığınız diğer ilaçlarla etkileşime girebilirler. Basurun Bitkisel Tedavisi şunları içerir:

 • Aloe Vera
 • E Vitamini
 • Civanperçemi
 • Defne
 • Goldenseal (altın mühür bitkisi) kökü
 • Mür
 • Beyaz meşe

3.Basurun Bitkisel Tedavisi Mümkün mü? Tıbbı Yardım

Basurun Bitkisel Tedavisi

1. Bir doktora ne zaman gideceğinizi bilin. Hemoroid tedavi edilebilir ve genellikle zararsızdır. Ancak, bazı insanlarda komplikasyonlara neden olabilirler. Hemoroid ile ilişkili komplikasyonlar yaşıyorsanız veya reçetesiz tedavilerle yaklaşık bir hafta sonra durumunuz düzelmezse derhal bir doktora görünün.

 • Dışkıdaki kan, hemoroidi gösterebilir ancak aynı zamanda daha ciddi tıbbi bir sorunun bir belirtisi de olabilir. Dışkınızda kan bulursanız doktorunuza danışın ve mümkün olan en kısa sürede bir randevu ayarlayın.
 • Hemoroid kaynaklı kronik ve uzun süreli kan kaybı, bazı insanlarda anemiye neden olabilir. Anemi, vücudunuzun hücrelerine oksijen taşıma kabiliyetini kısıtlayan kırmızı kan hücrelerinin kaybından kaynaklanır. Anemi belirtileri zayıflık ve kronik yorgunluk içerir.
 • Vücudunuzun kan akışı aniden kesilirse, boğulma hemoroidi olarak bilinen bir duruma neden olabilir. Boğulmuş hemoroid son derece ağrılıdır ve nekroz (doku ölümü) ve kangrene neden olabilir.

 

Basurun Bitkisel Tedavisi

2. Cerrahi dışı tedavi seçeneklerini deneyin. Ameliyat gerektirmeyen, doktorunuzun size tavsiye edebileceği birkaç seçenek vardır. Bu seçenekler genellikle güvenli ve etkilidir. Genellikle ayakta tedavi ortamında yapılabilir.

 • Lastik bant ligasyonu: Bu minimal invaziv prosedür, hemoroid kan akışını kısıtlamak için minik lastik bantları kullanılır. Doktorunuz bu bantları hemoroid tabanına yerleştirecek ve bir hafta içinde hemoroid gevşeyecek ve düşecektir.
 • Skleroterapi enjeksiyonu: Bu prosedür, enflamasyonlu dokuya kimyasal bir enjeksiyon gerektirir. Azalan ağrı ve iltihap ile küçülen hemoroid ortaya çıkar. Enjeksiyon nispeten az ağrıya neden olur, ancak lastik bant ligasyonundan daha az etkili olabilir.
 • Koagülasyon: Bu teknik, inflamasyonlu hemoroidleri bastırmak ve sertleştirmek için lazer, kızılötesi ışık veya ısı (bipolar) tedavileri kullanılır. Koagülasyonun pek az yan etkisi vardır ancak sıklıkla lastik bant ligasyonu ile karşılaştırıldığında nüksetme oranı yüksektir.

 

Basurun Bitkisel Tedavisi

3. Cerrahi bir prosedüre geçin. Bazı durumlarda, hemoroid cerrahi olmayan tedavilere cevap vermeyebilir. Başka tedavilerle başarı elde etmediyseniz veya anormal derecede yüksek hemoroidiniz varsa doktorunuz hemoroidinizi yok etmek için ameliyat önerebilir. Birkaç farklı cerrahi seçenek vardır. Cerrahi tekniğe ve hemoroid şiddetinize bağlı olarak hastanede yatarak tedavi gerektirebilir veya ayakta tedavi yapılabilir. Cerrahi prosedürler uzun kanamaya, enfeksiyona ve sızdıran dışkıya yakalanma riskini artırır; ancak uzun vadeli etkileri çok nadirdir.

 • Hemoroidektomi: Bu prosedür, hemoroid çevresindeki doku ve cerrahi giderici hemoroiddir. Hemoroidektomiler, diğer tedavilere yanıt vermeyen hemoroidlerden kurtulmanın en etkili yoludur.
 • Zımbalanmış hemoroidektomi / hemoroidopeksi: Bu prosedür, etkilenen bölgeye kan akışını kesmek için hemoroidin cerrahi olarak zımbalanmasını içerir. Bu seçenek, hemoroidektomiden daha az acı vericidir, ancak genellikle hemoroidin nüksetmesi ve rektal prolapsus ile sonuçlanır.

ÖNEMLİ NOT: Tüm uğraşlara rağmen hemoroidleri giderme de sorunlar yaşıyor, Profesyonel bir çözüm arıyorsanız Üç Adım Yöntemi‘nin uygulanmasını öneriyoruz. Üç Adım Yöntemini denemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir