Basur Nasıl Geçer?

Hemoroid, dışardan veya anüsün etrafında bulunan şişmiş damardır. Bunlara pelvik ve rektal damarlarda artan baskılardan kaynaklanırlar ve kabızlık, ishal ve dışkıyı atmak için zorlanmalarla ilişkilidirler. Çoğu kimse yaşamları boyunca hemoroid yaşamışlardır. Özellikle hamileler, gastrointestinal sorunları olanlar ve ailesinden gelen kalıtsal hastalıklardan kaynaklanan sorunlar hemoroide yol açar. Durum çok rahatsız edici olabilir ve sıklıkla utanç verici olabilir. İyi haber şu ki Basur Nasıl Geçer sorusuna cevap bulma yolları vardır.

 

1.Basur Nasıl Geçer? Hemoroid Nasıl Anlaşılır?

Basur Nasıl Geçer

1. Kanın olup olmadığına bakın. En yaygın semptom, bağırsak hareketi sırasında kanamadır. Tuvalet kağıdında veya tuvalet kasesinde de kan görebilirsiniz.

 • Bu, birkaç farklı sorunun belirtisi olabilir. Dışkılarınızda kan görürseniz, doktorunuzdan randevu alın.
 • Hemoroid her zaman kanamaz. Ancak bu durumunuzun kesin bir sonucu değildir.

 

Basur Nasıl Geçer

2. Kaşıntıya dikkat edin. Hemoroid genellikle kaşıntılı ve ağrılıdır. Anüsünüz sürekli kaşınıyorsa veya ağrısı varsa, bu hemoroid olduğunuzun bir işareti olabilir.

 

Basur Nasıl Geçer

3. Dış hemoroidinizi hissedin. Kendinizi temizlerken aslında bir dış hemoroidi hissedebilirsiniz (anüsün dışındadır). Anal açıklığı çevresinde muhtemelen bir şişmesi olacaktır.

 • Bunlar bölgede ağrılı noktalar olabilir.
 • Bunlar, daha önce orada bulunmayan yumrular ve garip şişlikler olabilir. Genellikle kuru üzüm taneleri büyüklüğünde hissedilir ve bedeninizde yapışık haldedir.
 • Genel olarak, iç hemoroid anüsün içerisine çok uzaktadır, bu nedenle onları normal şartlar altında hissedemezsiniz.

 

Basur Nasıl Geçer

4. Bir doktora görünün. Hemoroid ile tutarlı semptomlar yaşıyorsanız, bir doktor tarafından onaylandığından ve başka herhangi bir şeyin reddedildiğinden emin olun. Bir doktor, rektal bir muayene ile iç veya dış hemoroid teşhis edebilir. Belirtileriniz ısrarcıysa ve aşağıdaki önlemlerle rahatlamıyorsa, tedaviye başlamak iyi bir fikirdir.

 • Rektal kanama bir hemoroid kaynaklı değilse, doktorunuz büyük olasılıkla sigmoidoskopi veya kolonoskopi denilen daha kapsamlı bir test önermektedir. Bu testler kolon kanseri olup olmadığınızı kontrol eder.

 

2.Basur Nasıl Geçer? Hemoroid Tedavisi

Basur Nasıl Geçer

1. Basur Nasıl Geçer sorusuna cevap olarak bir dışkı yumuşatıcısı deneyin. İç hemoroid çoğu zaman profesyonel tıbbi tedavi gerektirir. Bununla birlikte, iyileşmelerini beklerken hemoroidi hafifletebileceğiniz birtakım yollar vardır. Bunlardan biri dışkılarınızı yumuşatan bitkisel takviyeler almak, böylece onları daha kolay yenebilirsiniz.

 • Senna tabletleri veya senna çayları gibi dışkı yumuşatıcılarını kullanabilirsiniz (isterseniz bal ve limon ile tatlandırın). Metamucil ve psyllium lifini de deneyebilirsiniz.

 

Basur Nasıl Geçer

2. “Nefes alma” yöntemini kullanın. Tuvaleti ihtiyacınızda, yerçekiminin işinize yardım etmesine izin verin. İşleri birlikte yapmak için bir “nefes alma” yöntemi kullanarak zorlanmayı önleyebilirsiniz.

 • Bağırsak hareketi başlamadan önce tuvalette düz bir şekilde oturun. Alabileceğiniz en derin nefes alın ve karnınızın genişlemesine izin verin. Bu diyaframın düşmesini sağlar ve akciğerlerinizi mümkün olduğunca doldurmanıza izin verir.
 • Nefesinizi tutun. Hazır olduğunuzda nefesinizle birlikte dışkının çıktığını hayal edin. Bu biraz uygulama gerektirir ancak işe yarayacaktır.
 • Hemoroid devam ettiği sürece acıyı azaltmak için “nefes alma” yöntemini kullanmaya devam edin. Bu yöntem gerginliği azaltır ve rahatlamanıza yardımcı olur. Düzenli kullanıldığında, hemoroid ile tekrarlanan sorunlardan kaçınmaya da yardımcı olabilir.

Basur Nasıl Geçer

Basur Nasıl Geçer

3. Bölgeyi tedavi edin. Bir bağırsak hareketinden sonra, hemoroidi yatıştırıp iyileşmesine yardımcı olmak için bir Sitz banyosu, ılık kompresler, aloe vera jel veya Preparat H’ ı deneyin.

 • Sitz banyosu için, tam bir su küveti için yaklaşık bir fincan Epsom tuzu kullanın. Sadece birkaç litre su kullanırsanız, 2-3 çorba kaşığı (29.6-44.4 ml) Epsom tuzu yeterlidir. Suyu ılık tutun ve 10-15 dakika boyunca tüpün içine oturun. Islattıktan sonra kendiliğinden kurumasını bekleyin veya düşük bir seviyede bir saç kurutma makinesi kullanın. Bu iki yöntemi her gün tekrarlamaya çalışın.
 • Ilık kompres ile tedavi etmek için temiz pamuklu yıkama havlusu alın ve ılık bir suda bekletin. Kompresi günde üç defa yaklaşık 10-15 dakika uygulayın. Bazıları kompresten önce birkaç dakika boyunca buz uygulamayı yararlı buluyor.
 • Bir kez ıslatıldıktan ve kurutulduktan sonra hemoroid ağrısına yardımcı olmak için az miktarda aloe vera jeli veya Preparat H kullanın. Preparat H merhemi, petrollü jöle, mineral yağı, köpekbalığı karaciğeri yağı ve fenilefrini içerir. Fenilefrin bir dekonjestan gibi davranır ve hemoroidin küçülmesine yardımcı olur. Aloe vera jeli, enfeksiyonu önleyen ve küçük yaraları iyileştirmeye yardımcı olan bileşenleri içerir.
 • Cadı elmasını deneyin. Cadı elması, cadı maymun bitkisinden elde edilen berrak bir sıvıdır ve eczanelerin çoğunda bulunur. Bağırsak hareketi sonrası cadı elmasına batırılmış pamuklu bir bez kullanın. Cadı elması bir büzücü gibi davranır, bölgeyi temizlemeye yardımcı olur, kaşıntıyı azaltır ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.❖ Cadı elması oldukça ucuzdur.
  ❖ Yüz için tonik görevi de görür.
  ❖ Cüzdan içine sığabilecek cadı elmasına batırılmış küçük mendil paketleri de mevcuttur.

Basur Nasıl Geçer

4. Bir ilaç deneyin. Yukarıdaki öneriler bu rahatsızlığı ortadan kaldırmazsa, reçetesiz ilaçları denemek isteyebilirsiniz. Yararlı olabilecek birkaç seçenek vardır.

 • Rektum içine gliserin fitilleri yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bunlar alanın yağlanmasına yardımcı olur ve rahatsızlığı azaltır. Bunları bir bağırsak hareketi sonrasında kullanın, çünkü aynı zamanda dışkının çıkma isteğini de tetikler. Bunları yalnızca bir hafta ila 10 gün arasında kullanın. Daha uzun süre kullanılması anal alana zarar verebilir ve başka problemlere neden olabilir. Ayrıca anal bölgesini petrol içeren jeller veya çinko oksit ihtiva eden merhemlerle (örn. Desitin) yağlayabilirsiniz.
 • Bir diğer seçenek ise %1 hidrokortizon içeren merhemleri denemektir. Hidrokortizon, inflamasyonu ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olan bir steroiddir. Uzun süre kullanım, anal bölgedeki deriye zarar verebileceğinden ve diğer ciddi sorunlara neden olabileceğinden, bir hafta 10 gün sonra kullanımınızı durdurun.
 • Bir reçetesiz lokal anestezi bulma konusunda eczacınıza danışın. Eczacı Aveno aşıntı önleyici, Nupercainal, Solarcaine veya Lidoderm gibi bir krem veya merhem önerebilir. Bu ürünler acıyı uyuşturabilir ancak önce doktorunuza danışmalısınız. Bazen almakta olduğunuz diğer ilaçlarla etkileşime girip yan etki yapabilirler.
 • Ayrıca, reçetesiz satılan ağrı kesiciler de deneyebilirsiniz. Aspirin, asetaminofen (Tylenol), ibuprofen (Motrin) ve naproksen (Aleve) gibi steroidal olmayan anti inflamatuar ilaçlar (NSAİİ) geçici bir rahatlama sağlayabilir.

Basur Nasıl Geçer

Basur Nasıl Geçer

5. Ameliyatı düşünün. Bu önerilerden hiçbiri yardımcı olmuyorsa veya hemoroidiniz geçmiyorsa ameliyat sizin için iyi bir yöntem olabilir. Durumunuzu doktorunuzla görüşmelisiniz.

 • Tıbbi tedavi olan enjeksiyon hemoroid boyutunu azaltmak için gerekebilir. Kan dolaşımını kesmek için bantlama veya hemoroidin sızdırmazlığını sağlamak için koterizasyon da içerebilir. Bazı durumlarda, büyük hemoroidi gidermek için ameliyata ihtiyacınız olabilir.
 • Bazı hemoroid cerrahi yöntemleri kesim gerektirmez. Bazen rahatsız edici bir hemoroid basit bir prosedür ile ele alınabilir.

 

Basur Nasıl Geçer

6. Donut yastığına oturun. Hemoroidler oturduğunuzda acı verir ve dik oturmak her zaman mümkün değildir. İyi bir eczacı size yardımcı olabilir. (Bu yastıklar sıklıkla koksiklerini (kuyruk kemiği) yaralayan insanlar tarafından kullanılır, bu nedenle hemoroid olduğunuzu söylemeye utanırsanız bunu söyleyebilirsiniz.)

 

Basur Nasıl Geçer

7. Buz kompresi uygulayın. Bir buz paketi kullanılması hemoroid alanının iyileşmesinde yardımcı olabilir. Şişmenin ve acısının azalmasını sağlar. Ayrıca bu basit ve cerrahi işlem gerektirmeyen kolay bir yoldur.

3.Basur Nasıl Geçer? Hemoroid Nasıl Önlenir?

Basur Nasıl Geçer

1. Lifli gıdalar tüketin. Lif oranı yüksek gıdalar yemek, hemoroid olasılığını azaltmanın basit bir yoludur. Özellikle, aşağıdaki gıdalar yüksek lifli seçeneklerdir:

 • Çilek ve diğer meyveler; özellikle de elma, üzüm gibi kabuğu ve posası yenilebilir olanlar.
 • Koyu yapraklı yeşil sebzeler, hardal bitkisi, pancar benzeri sebzeler ve İsviçre pazısı.
 • Brokoli, ıspanak, havuç, karnabahar, brüksel lahanası, enginar ve yeşil fasulye gibi diğer sebzeler.
 • Fasülye, nohut ve beyaz fasülye gibi bakliyatların yanı sıra mercimek ve siyah taneli bezelye.
 • Bütün işlenmemiş tahıllar. Açık renk veya beyazsa muhtemelen işlenmiş tahıldır. Granola gibi tahıllar en yüksek life sahip gıdalardır. Kutu içinde satılan mısır gevrekleri satın alıyorsanız, seçiminizin lif açısından yüksek olduğundan emin olmak için etiketi okuyun.
 • Kabak, susam, ayçiçeği veya keten tohumlarının yanı sıra badem, ceviz ve fındıklar.

 

Basur Nasıl Geçer?

Basur Nasıl Geçer

2. Zararlı gıdalardan kaçının. Lif açısından yüksek yiyecekler hemoroidi önlemeye yardımcı olabilir ancak diğer gıdalar daha fazla ortaya çıkma ihtimaline neden olabilir.

 • Mümkün olduğunca cips ve diğer sağlıksız atıştırmalıklardan kaçmaya çalışın. Bu genel olarak iyi bir yöntemdir ancak işlenmiş veya tuzlu abur cubur yediğinizde hemoroid riskini de arttırırsınız.
 • Baharatlı gıdalardan kaçının. Birçok baharat hemoroidi tetikler veya hemoroidin acısını artırabilir.

 

Basur Nasıl Geçer

3. Daha fazla su tüketin. Günlük tükettiğiniz su miktarını artırmak dışkıları yumuşak tutmaya yardımcı olur. Bu, dışkıyı geçirmek için gereken zorlanma miktarını azaltır.

 • Uzmanların, her gün ne kadar su içmeniz gerektiğiyle ilgili zor ve hızlı bir kuralı yoktur. En yaygın tavsiye, sekiz bardak su içmektir. Bunu bir başlangıç noktası olarak kabul edin ve sizin için en uygun olanı bulun.
 • Biraz egzersiz yapın. Egzersizlerinizi arttırmak, hemoroidlere yardımcı olabilir. Aynı zamanda büyük miktarda egzersiz yapmak zorunda değildiniz. Hedefinizden daha uzak bir park yerini seçebilir veya toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız evinize 1-2 durak uzaklıkta bir durağı seçip yürüme alışkanlıklarınızı artırabilirsiniz.
 • Sadece otururken harcadığınız süreyi azaltmak bile yardımcı olabilir. İşiniz buna izin verirse, her yarım saatte bir kalkın ve biraz dolaşın.

ÖNEMLİ NOT: Tüm uğraşlara rağmen hemoroidleri giderme de sorunlar yaşıyor, Profesyonel bir çözüm arıyorsanız Üç Adım Yöntemi‘nin uygulanmasını öneriyoruz. Üç Adım Yöntemini denemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir