Basur Kanamasına Ne İyi Gelir?

Vücudumuz karmaşık bir arter ve damar ağıdır. Arterler kanları farklı bölgelere taşır ve damarlar kalbe geri kan toplar. Rektumumuzu ve anüsümüzü sağlayan damarlar bazen genişler ve kanla şişirilir böylece hemoroid oluştururlar. Hemoroid ağrılı olabilir ve yırtılırsa kanamaya neden olabilir. Basur Kanamasına Ne İyi Gelir? Hemoroid oluşumunun nedenlerini anlayın ve kanayan hemoroidlerin evde tedavisinde deneyin. Kanama ve semptomlar devam ederse, ihtiyacınız olan tıbbi desteğin ne zaman alınılacağını bilin.

 

1. Basur Kanamasına Ne İyi Gelir? Evde Hemoroid Tedavisi

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir

1. Ilık suya veya oturma banyosuna batırın. Tahrişi azaltmak, ağrıyı azaltmak ve damarları küçültmeye yardımcı olmak için, gün boyunca günde üç kez 15 ila 20 dakika boyunca ılık suda bekletirken hemoroidi emdirin. Banyo yapmak istemiyorsanız, tuvalet koltuğunuzun üzerinden geçen bir plastik tüp olan sitz banyosu deneyin. Bu, oturmuş bir pozisyonda iken kalçalarınızı ıslatmanızı sağlar. Tahrişi, rektum kas spazmlarını ve kaşıntıyı azaltabilir.

 • Sitz banyosuna ¼ su bardağı tuz ekleyebilirsiniz ve her seferinde 30 dakika bekletin. Tuz mükemmel bir anti bakteriyeldir ve yara iyileşmesinde, enfeksiyonu çekmede yardımcı olur.
 • Hemoroid için yatıştırıcı ve soğutucu bir çare olarak bilinen cadı elması da suya ekleyebilirsiniz. Bu, günde en az bir kez yapılmalı ve Sitz banyosunda 15 ila 20 dakika arasında sürmelidir.

 

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir

2. Basur Kanamasına Ne İyi Gelir sorusuna bi diğer etkili cevaplardan biri de Hemoroidlere bir buz torbası uygulamak. Buz paketi tamamen donuncaya kadar dondurucuya yerleştirin. Buzu direkt hemoroide uygulamayın. Bunun yerine, yumuşak bir havlu veya bezle sarmalayın ve o şekilde hemoroid üzerine hafifçe bastırın. Paketi uzun süre cildinizde bırakmayın çünkü cildinize zarar verebilir. Birkaç dakika uygulamak en iyisidir, cildiniz oda sıcaklığına gelene kadar çıkarın ve tekrar uygulayın.

 • Bu, iltihaplanmayı azaltarak ağrı ve şişmenin azalmasına yardımcı olacaktır. Kanamayı durduracak olan damarları da kısıtlayacaktır.

 

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir

3. Topikal bir krem uygulayın. Damarları sıkıştırmak için kanamayı azaltabilecek fenilefrinli bir topikal krem deneyin. Ağrı, tahriş ve kaşıntıyı (kanamaya neden olabilecek) de krem uygulayabilirsiniz. Ancak, bunlar kanamayı durdurmaz. Yatıştırıcı kremler hidrokortizon, aloe vera, cadı elması (bitkisel bitki özlü) ve E vitamini içerebilir.

 • Hidrokortizonu kullanırsanız, sabah ve gece uygulayın, ancak bir haftadan fazla kullanmayın. Çok fazla absorbe etme, hipotalamusunuzda ve hipofiz hormonlarında dengesizliğe neden olabilir veya bölgedeki cildin inceltmesine neden olabilir.

 

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir

4. Tahriş etmeyecek yumuşak tuvalet kâğıdı kullanın. Sert tuvalet kağıtları cildi çizebilir veya tahriş edebilir. Acıyı rahatlatmak ve tahrişi azaltmak için nemli veya ilaçlı havlu kullanın. Ayrıca cadı elması, hidrokortizon, aloe vera veya vitamin E ilaçlı yastıkları kullanabilirsiniz. Sert bir şekilde silmeyin; tahriş edebilir veya daha fazla kanama oluşturabilir.

 • Hemoroidi kazıma sadece kanama ve tahrişi artıracak ve hemoroidlerinize ekstra baskı yaratacaktır. Bu daha fazla enfeksiyona neden olabilir.

 

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir

5. Kanamayı azaltmak için takviyeler alın. Bu takviyelerin çoğunu eczanelerde bulunması zor olabilir, bu yüzden online veya bitkisel ürün satan mağazalarda bulabilirsiniz. Takviye almadan önce, özellikle de diğer ilaçları kullanıyorsanız daima doktorunuza danışın. Hamileyseniz ve emziriyorsanız kesinlikle doktorunuza danışmadan takviye almayın. Çünkü bunlar hamile ve emziren kadınların üzerinde test edilmemiştir. Bu takviyeleri veya geleneksel ilaçlar şunları içerir:

 • Fargelin Ekstra: Bu geleneksel Çin tıbbı tabletleridir, kanamayı azaltmak ve damarları güçlendirmek için günde üç ya da dört defa alabilirsiniz.
 • Oral Flavonoidler: Bunların kanama, ağrı, kaşıntı ve tahrişi azalttığı görülmüştür. Minimal damarların (kılcal damar) sızıntısını azaltan vasküler tonusu arttırırlar.
 • Kalsiyum Dobesilat veya Doxium Tabletleri: Bunların kullanımı iki hafta sürebilir ancak ambalajındaki talimatları izleyiniz. Bu ilaçların minimal kan damarlarının (kılcal damar) sızıntısını azalttığı, pıhtılaşmayı önlediği ve kan viskozitesini arttırdığı görülmüştür. Bütün bunlar hemoroidi oluşturan dokuların şişmesini azaltabilir.

 

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir

6. Hemoroid üzerindeki baskıyı azaltın. Bu, hemoroid üzerinde daha az zorlanmayı önlemenize yardımcı olabilir. Dışkılarınızı yumuşatmak ve kabızlığı azaltmak için yüksek lifli bir yemek düzeni tercih edin. Basur Kanamasına Ne İyi Gelir sorusuna Meyveleri, sebzeleri ve tahılları yemeye ya da takviyeleri kullanarak alabilirsiniz (kadınlar için günde toplam 25 gram erkekleri için 38 gram). Bol miktarda sıvı için ve düzenli bağırsak alışkanlıkları oluşturun, özellikle bağırsak hareketi geçirirken zorlamayı önleyin. Hemoroid damarlarındaki basıncı artırabilecek ve kanamaya neden olabilecek uzun süreli oturmalardan kaçının. Basıncı azaltmak için egzersiz yapın ve yürüyün.

 • Etkilenen bölgede vücut ağırlığınızı hafifletmeye yardımcı olması için bir donut yastığı kullanın. Kullanmak için, yastığın ortasındaki boşluğun hemen üzerine anal bölgenizi oturtun. Aslında anal bölgesine daha fazla baskı uygulayabilir, bu nedenle semptomlarınız daha da kötüye giderse ve kanama devam ederse veya tekrar nüksederse kullanmayı bırakın.

 

2. Basur Kanamasına Ne İyi Gelir? Tıbbı Tedavi Yöntemleri

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir

1. Hem dış hem iç hemoroid için hemoroidektomi yaptırın. Bu, dış hemoroidlerin tedavisinde, özellikle büyükse ya da daha az invaziv prosedürlere yanıt vermediğinde uygulanan olağan yöntemdir. Cerrahınız hemoroidleri makas, bisturi veya ligasure gibi çeşitli aletlerle (kanayan hemoroidi durdurmak için elektrik akımı sağlayan cihaz) çıkarır. Sedasyon, spinal anestezi veya genel anestezi ile birlikte lokal anestezi kullanarak sakinleştirilebilirsiniz.

 • Hemoroidektomi, şiddetli veya tekrarlayan hemoroidleri tedavi etmek için en etkili yoldur. Ağrılı olabilir, ancak ilaçlar, oturma banyosu ve merhemler işlem sonrası rahatlıkla kullanılabilir.
 • Hemoroidektomi ile zımbalama karşılaştırıldığında, rektumun bir kısmı anüs içerisinden dışarı çıktığı zaman tekrarlama riski ve rektal prolaps ile ilişkilendirilmiştir.

 

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir

2. İç hemoroid için lastik bant ligasyonu yaptırın. Doktorunuz, bir anoskop (rektumu görüntülemek için anüs içine takılmış plastik bir cihaz) yoluyla bir sonlandırma sokacaktır. Daha sonra hemoroidin tabanına lastik bant benzeri bir cihaz bağlayacaktır. Cihaz, kan dolaşımını durduracak ve bir süre sonra hemoroidi küçültüp ortadan kaldırılmasına neden olacaktır.

 • Prosedürden sonra rahatsızlık duyabilirsiniz. Ilık su dolu bir sitz banyosu veya topikal merhem kullanmak biraz rahatlatabilir.

 

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir

3. İç hemoroid için enjeksiyon (skleroterapi) alın. Doktorunuz rektumu görüntülemek için anüs içine plastik bir cihaz takacaktır (anoskop). Doktor bunu, hemoroid tabanındaki %5 yağ içinde fenol, bitkisel yağ, kinin, üre hidroklorür veya hipertonik tuz çözeltisi gibi kimyasal solüsyonlarla bir iğne enjekte etmek için kullanacaktır. Bu kimyasal solüsyonlar damarların
küçülmesine neden olur.

 • Skleroterapi, lastik bant ligasyonundan daha az etkili kabul edilir.

 

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir

4. İç hemoroid için lazer veya radyo tedavisi yapın (infrared pıhtılaşma). Doktorunuz hemoroid yakınındaki damarları koagüle etmek için kızılötesi lazerler veya radyo frekansları kullanabilir. Kızılötesi yöntem kullanılırsa, hemoroid tabanına bir sonda uygulanır. Bir radyo frekansı kullanılırsa, radyo frekansı üretecine bir top elektrodu bağlanır. Bu hemoroidal doku üzerine yerleştirilir, hemoroidal dokuda pıhtılaşma ve buharlaşma meydana gelir.

 • Kızılötesi tedavilerin lastik bant ligasyonu ile karşılaştırıldığında, tekrarlayan hemoroidlere neden olma olasılığı daha yüksektir.

 

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir

5. İç hemoroid için kriyoterapi alın. Doktorunuz hemoroid tabanına soğuk hava uygulayan bir sonda kullanacaktır. Bu, dokunun tahriş olmasına neden olabilir. Ancak, hemoroid genellikle geri döndüğünden bu yöntem sıklıkla kullanılmaz.

 

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir

6. İç hemoroidi zımbalayın. Cerrahınız anal kanülde kaymış ya da çıkmış iç hemoroidleri zımbalamak için bir cihaz kullanacaktır. Bu hemoroid kan akışını keser, böylece doku sonunda ölür ve kanamayı durdurur.

 • İyileşme süreci genellikle daha hızlıdır ve hemoroidektomiye göre daha az ağrı içerir.

3. Basur Kanamasına Ne İyi Gelir? Hemoroid Teşhisi

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir

1. Basur Kanamasına Ne İyi Gelir sorusuna cevap bulmak Hemoroid teşhisinden geçer. Kronik kabızlık, zorlanma ve uzun süre tuvalette oturulması hemoroid ile ilişkili nedenlerdir. Bunların hepsi damarlarınıza daha fazla baskı uygulayabilir, damarlarınızı tıkayabilir ve dolaşımı zayıflatabilir. Hamilelik, bu damarlara aşırı baskı uygulayan başka bir durumdur, özellikle de zorlanma hemoroidi oluşturan sebeplerin en başında gelir.

 • Hemoroid, yaşlılarda ve aşırı kilolu kişilerde daha yaygındır.
 • Hemoroid iç (rektum içinde) veya dış (anüs dışından) olabilir. İç hemoroid ağrısızken dıştaki olanlar ağrılıdır. Ancak, her iki türde patlarsa kanamalara neden olabilir.

 

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir

2. Hemoroid semptomlarını tanıyın. Eğer iç hemoroidiniz varsa, kanamaları olana kadar semptomları görmek zor olabilir ve muhtemelen ağrısız olurlar. Ancak, dış hemoroidiniz varsa, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli belirtiler görülecektir:

 • Bağırsak hareketi sırasında acısız kanama.
 • Çok fazla kan olmayacak ve parlak kırmızı olacak.
 • Anal bölgenizdeki kaşıntı veya tahriş.
 • Ağrı veya rahatsızlık.
 • Anüsünüzün şişmesi.
 • Anüsünüzün yakınında hassas veya ağrılı bir doku topağı.
 • Dışkı sızdırması.

 

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir

3. Hemoroid olup olmadığını kontrol edin. Sırtınızı aynaya dönerek arkanıza bakın ve anüsünüzün etrafındaki topaklar veya kütle benzeri çıkıntıları kontrol edin. Renk normal ten tonundan koyu kırmızıya değişebilir. Topaklar üzerine basarsanız acı verici olabilir. Eğer öyleyse, muhtemelen dış hemoroid taşırsınız. Banyo yaptıktan sonra veya tuvalet sonrası tuvalet kağıdındaki herhangi bir kana dikkat edin. Hemoroid kanları genellikle koyu renk değil, parlak kırmızıdır (sindirim sisteminizde daha derin yerlerde kanamayı gösterebilir).

 • Doğru araçlar bulunmayan evde iç hemoroid görmek zor olabilir. Doktorunuzdan randevu alın. Hem kolon kanseri hem de polipler gibi kanamalara neden olan diğer olası sebepleri yakalamak için ayrıntılı bir tıbbi geçmiş vermenizi isteyecektir, çünkü bu kitlelerin her ikisinin de kanaması olabilir.

 

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir

4. Bir doktoru ne zaman görmeniz gerektiğini bilin. Haftalarca evde tedavi aldıktan sonra hala belirtileriniz ya da ağrınız varsa, bir muayene için doktorunuzu görmelisiniz. Özellikle eğer iltihaplı bağırsak hastalığı veya kolon kanseri gibi başka bir hastalık için risk altındaysanız ya da başka bir rahatsızlığınız varsa, kanama endişe kaynağı olabilir. Kan koyu kırmızıysa veya dışkıların rengi de katranlıysa tıbbi yardım da almalısınız. Bunlar bağırsaklarınızda veya kanayan bir kütleden daha fazla kanamanın olduğu anlamına gelebilir.

 • Ne kadar kan kaybettiğinizi takip etmeye çalışın. Yorgunluk hissetmeye başlarsanız, teniniz solgun, elleriniz veya ayaklarınızda soğukluk, yüksek kalp atışı veya kan kaybından oluşan denge bozuklukları oluyorsa derhal doktorunuzu görmelisiniz. Ayrıca, kan miktarında artış olduğu zaman da muayene edilmelidir.

 

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir

5. Tıbbi muayeneden neyi bekleyeceğinizi bilin. Doktorunuz anüs dışına bakarak hemodiyaliniz olup olmadığını ve dijital rektal muayene yapacağını belirleyecektir. Doktorunuz rektumunuzun duvarlarında topaklar ve kitleler hissetmek için yağlanmış işaret parmağıyla herhangi bir kan arar. İç hemoroid olduğunuzdan şüpheleniliyorsa, doktor anüsünüz içindeki rektuma bir
anoskop (plastik bir tüp) takabilir. Bu yöntem doktorun ışıkla, şişmiş ve kanayan damarlara rahatça bakmasına olanak sağlar.

 • Doktorunuz bir guaiac testi yapabilir, ki bu bir şerit üzerinde dışkı maddesinin bulaşmasını gerektirir. Bu hemoroid, kolon kanseri ve polipler gibi çeşitli durumları gösterebilen dışkılardaki mikroskobik kan hücrelerini bulan bir yöntemdir.
 • Guaiac testi olacaksanız, yanlış kırmızı pozitif sonuçlara neden olabileceğinden son üç gün içinde kırmızı et, şalgam, turp, yaban turbu, pancar, elmalı somon veya pişmemiş brokoli yememeniz önerilir.

 

ÖNEMLİ NOT: Tüm uğraşlara rağmen hemoroidleri giderme de sorunlar yaşıyor, Profesyonel bir çözüm arıyorsanız Üç Adım Yöntemi‘nin uygulanmasını öneriyoruz. Üç Adım Yöntemini denemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir