Basur Nasıl Anlaşılır?

Hemoroidler rektum veya anüste oluşan şişmiş ve ağrılı damarlardır. Hem erkekler hem de kadınlar olmak üzere birçok kişilerde hemoroid oluşabilir. Sadece şiştiklerinde ve orada olduğunu fark ettiğinizde sorunlara neden olurlar. Hemoroid semptomlarını ve nedenlerini biliyorsanız muhtemelen erken onları yakalayabilir ve evde tedavi edebilirsiniz, ancak bazı ciddi vakalarda hemoroid profesyonel tıbbi yardıma ihtiyaç duyar. Basur Nasıl Anlaşılır daha fazla bilgi edinmek için Adım 1 ve sonraki adımlara bakın.

 

Basur Belirtileri Nelerdir?

Basur Nasıl Anlaşılır

1. Şişmiş damarları arayın. Herkesin anüs, alt rektumu ve çevresinde damar toplanır. Bu damarlar şiştiğinde veya basınçla şiştikleri zaman hemoroid oluşur. Hemoroidleri anüsün içinde veya dışında bulabilirsiniz ve rahatsız edici olsa da genellikle ciddi değildirler. Ağrı ve kaşıntı en yaygın belirtilerdir. Buna ek olarak, yürürken veya otururken bölgede ağrı hissedebilirsiniz.

 

Basur Nasıl Anlaşılır

2. Bağırsak hareketi sırasında acı çekip çekmediğinize dikkat edin. Hemoroid sıklıkla bağırsak hareketi sırasında, basınç arttığında anal ve rektal bölgeye özellikle acı verir. Ağrı hissetmenin yanı sıra, birçok kişi bağırsaklar boşaltılmış olsa da başka bir bağırsak hareketi yapmaya ihtiyaç duyan rahatsızlığı hissediyor.

 

Basur Nasıl Anlaşılır

3. Çamaşırınızda kan olup olmadığına bakın. Hemoroidin en yaygın görülen belirtilerinden biri ağrısız kanamadır ve genellikle tuvalete gittiğinizde fark edilir. Tuvalet kağıdında veya kâsede biraz kan görebilirsiniz. Altınızda ve anüs çevresinde küçük çıkıntılar görülebilir.

  • Yine de bu semptomların tek nedeni hemoroid olmayabilir. Diğer sorunları gidermek için doktorunuza danışın.

 

Basur Nasıl Anlaşılır

4. Toplu topraklara dikkat edin. Anüs etrafında üzüm benzeri küçük çıkıntılar hemoroid belirtisi olabilir. Bunlar çeşitli boyutlarda olabilir. Çeşitli renklerde görülebilir. Ancak topaklar siyah veya koyu kırmızı / morumsu ise, tromboz hemoroid işareti olduğu için derhal doktora gitmeniz gerekir.

 

Basur Nasıl Anlaşılır

5. Şişkinliği kontrol edin. Dış hemoroid anal alanının şişmesine neden olur. Hemoroidi küçülten vazokonstriktörler denilen reçetesiz ilaçlar dahil, şişmeyi azaltabilen ilaçlar vardır. Ağrı ve şişmeyi azaltmak için reçetesiz kremleri ve mendilleri, hatta küçük bir buz paketini de deneyebilirsiniz. Günde 2-3 defa birkaç santim ılık suyla dolu bir küvete batırın veya tuvalet koltuğunuza uyan özel bir “sitz banyo” tepsisi kullanın. Daha sonra hafifçe kurulayın.

 

Basur Nasıl Anlaşılır?

Basur Nasıl Anlaşılır

1. Banyo alışkanlıklarınızı değerlendirin. Hemoroidin en büyük nedeni bağırsak hareketi esnasında gerilmesidir. Rektum ve anüsteki damarlara baskı yaparak şişmesine ve ağrımasına neden olur. Seyrek olarak bağırsak hareketleriniz varsa veya bağırsak hareketleri sırasında zorlanıyorsanız, hemoroid olma olasılığınız yüksek olabilir. Banyo alışkanlıklarınızı düşünün ve sizi hemoroid olma riski altında olup olmadığınızı belirleyin.

  • Zorlanma, iç hemoroidin anüs içerisinden geçmesine, dolayısıyla çıkıntı yapan veya prolabe (sarkan) hemoroid olarak bilinen bir duruma neden olabilir.
  • Hemoroid merhem uygulanmasıyla büzülmezse veya normale dönmezse bu tıbbi acil bir durum olabilir.

 

Basur Nasıl Anlaşılır

2. Kabız olup olmadığınızı belirleyin. Kabızlık, kişilerin tuvalet ihtiyacı sırasında gerginleşmesine neden olan “yedeklenmiş” olma hissine yol açar. Düzenli olarak ihtiyaç sırasında zorluk çekiyorsanız, dışkıları sisteminizden daha hızlı geçirebilmeniz için ihtiyaç sırasında zorlanabilirsiniz.

Basur Nasıl Anlaşılır

3. Uzun süre oturup oturmadığınızın farkına varın. Gün boyu otururken, anal alana baskı yapılır ve sonuç olarak hemoroid ortaya çıkabilir. Uzun saatler süren, ofislerdeki masalarda çalışanlar veya başka nedenlerle hareket edemeyen kişiler özellikle risk altındadır. Günlük alışkanlıklarınızı, oturmanın çok fazla sorun olup olmayacağını belirlemek için değerlendirin.

 

Basur Nasıl Anlaşılır

4. Basur Nasıl Anlaşılır, neden olabilecek diğer durumların farkında olun. Hemoroid, anal ve rektal bölgeyi tahriş eden diğer durumların bir sonucu olabilir. Örneğin bir anal enfeksiyon, çevreleyen dokuyu etkileyerek hemoroidi oluşturabilir.

 

Basur Nasıl Anlaşılır

5. Hamileliğin hemoroid belirtilerine neden olabileceğini unutmayın. Ekstra kilo, iç organlara karşı baskı, diyette bir değişiklik ve doğum sürecinin kendisi de hemoroide neden olabilir. Bir sorun yaşıyorsanız doktorunuzla konuşun.

 

Basur Nasıl Anlaşılır – Hemoroid Tedavisi

Basur Nasıl Anlaşılır

1. Cadı elmasını deneyin. Şişme ve tahrişi hafifletmeye yardımcı olabilecek büzücü özelliklere sahiptir. Cadı elmasını pamuklu bir topa dökün ve etkilenen bölgenin üzerine sürtün. Birkaç dakika kurumasını bekleyin. Saf cadı elması kullanmak istemiyorsanız, bunun yerine cadı elması içeren bir krem satın alabilirsiniz.

 

Basur Nasıl Anlaşılır

2. Reçetesiz satılan ağrı kremlerini deneyin. Hemoroid tedavisinde oldukça etkili olan birkaç reçetesiz krem o kadar çoktur ki, onları kullananlar bir doktor görmek zorunda kalmazlar. Eczanede aşağıdaki krem çeşitlerini arayabilirsiniz:

  • Kortikosteroid kremler, kaşıntı ve şişmeyi azaltabilir.
  • Lidokain içeren kremler de ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Vazokonstriktör merhemleri ve süpozituvar kremleri.

 

Basur Nasıl Anlaşılır

3. Bir dışkı yumuşatıcısı kullanın. Bağırsak hareketleri olması, hemoroidler ortaya çıktığında çok acı verici olabileceği için, birçok kişi bir dışkı yumuşatıcısı kullanmanın faydalı olduğunu görmüştür. Anal ve rektal bölgeye ekstra basınç uygulamadan bağırsak hareketi yapmanızı sağlar. Bir dışkı yumuşatıcının kullanılması, tuvalette iken aşırı gerginlik eğilimine karşı da yardımcı olabilir.

 

Basur Nasıl Anlaşılır

4. Parfümlü tuvalet kâğıdı ve diğer tahriş edici maddeleri kullanmaktan kaçının. Parfümler, boyalar, sert tuvalet kâğıdı ve diğer tahriş ediciler hemoroidleri daha da kötüleştirebilir. Özellikle hassas ve yumuşak beyaz tuvalet kâğıdı kullanın, hatta pamuklu bir bez daha iyi olacaktır. Dar pantolon veya çorap giymek de rahatsız edici olabilir.

 

Basur Nasıl Anlaşılır

5. Gevşek pamuklu iç çamaşırı giyin. Yumuşak pamuklu iç çamaşırı, hemoroidin daha tahriş edici ve ağrılı olmasını önleyecek havanın içeri ve dışarı akmasına izin verecektir. Sentetik bir kumaştan yapılmış iç çamaşırı giymek, nemi vücuda sıkıştırabilir. Hemoroid olduğunda sıkı iç çamaşırı ve tanga kullanmanın rahatsız edici ve rahatsız edici olduğunu söyleyebiliriz.

 

Basur Nasıl Anlaşılır

6. Sitz banyosu deneyin. Bu banyo metodu hemoroidiniz olduğunda ağrı ve rahatsızlığı hafifletir. Küveti ılık suyla (sıcak değil) doldurun ve yaklaşık 15 dakika boyunca bekletin. Hemoroidleri daha da tahriş edebileceğinden, sabun veya köpük banyosu yapmayın. Banyoyu daha da iyileştirici hale getirmek için cadı elması ekleyebilirsiniz.

 

Basur Nasıl Anlaşılır

7. Gerekirse tıbbi yardım isteyin. Hemoroid semptomlarınız ev tedavilerinizden etkilenmeyecek gibi görünüyorsa ve bir hafta kadar sonra gitmezlerse, tıbbi tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını belirlemeniz için bir doktora görünmelisiniz. Çoğu durumda, evde hemoroid iyileştirilebilir, ancak kalıcı gibi duruyorsa kendinizi çok uzun süre rahatsız hissetmenize gerek yoktur.

  • Hemoroidin gitmediği gerçeği, rektumun veya anüsün ucundan başka bir yerden gelen kanamalar gibi daha derin bir sorunun bir göstergesi olabilir.
  • Isı tedavileri ve cerrahi, ağır hemoroidleri tedavi etmek için sıklıkla kullanılır.

 

Basur Nasıl Anlaşılır

8. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin. Lif alımını artırın. Lif dışkıları yumuşatır ve vücudunuza daha kolay geçmesini sağlar. Lifleri fasulye, kepekli ekmek, tahıllar, taze meyveler ve sebzeler gibi gıdalarda bulacaksınız. Gıdalardan yeterince yararlanamıyorsanız da bir ek takviye isteyebilirsiniz. Gazdan ve şişkinlikten kaçınmak için lifi yavaş yavaş ekleyin.

 

Basur Nasıl Anlaşılır

9. Bol sıvı tüketin. Dışkıları yumuşak tutmak için bol sıvı tüketin, böylece dışkıların geçişi daha kolay olacaktır. Su en iyi seçimdir. Gün boyunca bol miktarda su ve sıvı tüketin.

  • Erik suyu doğal bir müshildir ve size yardımcı olabilir.

 

Basur Nasıl Anlaşılır

10. Düzenli egzersiz yapın. Her şeyin düzgün gitmesini sağlamak için günlük egzersiz yapmaya çalışın. Her gün 20-30 dakikalık bir yürüyüş bile sizi durdurmaktan alıkoyabilir.

 

 

ÖNEMLİ NOT: Tüm uğraşlara rağmen hemoroidleri giderme de sorunlar yaşıyor, Profesyonel bir çözüm arıyorsanız Üç Adım Yöntemi‘nin uygulanmasını öneriyoruz. Üç Adım Yöntemini denemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir